A gyermek kerékpárkiválasztásában is első körben ez a két adat segíthet: a kerékméret és a vázméret. Általában ezeket collban adják meg. Felnőtt kerékpár esetén ez elsőre megtévesztő lehet a mai széles választék miatt, azonban a gyermek kerékpároknál sokkal egyszerűbb a helyzet, mivel legtöbbször egy méretben kaphatóak (one size).
A kerékpár méretére a fantázianeve melletti szám is utalhat (pl. Csepel Lily 16 -> 16″ bicikli).
· Méretezés
Gyermek kerékpárok között ez a második legkisebb méret, azoknak a kicsiknek való, akik már tudnak pedállal tekerni, de kinőtték a 12-es méretet, vagy akik későn kezdtek ismerkedni a kerékpározással, hiszen még ehhez a mérethez is jár pótkerék segítség gyanánt. Többnyire 4-6 év közötti gyermekeknek, 95-115 cm-es testmagasság között ajánljuk a 16″ biciklit.
A gyártók figyelnek arra, hogy ezeknél az egymást követő méreteknél lehetőleg legyen átfedés, hogy minden életkorhoz és testmagassághoz lehessen megfelelő kerékpárt találni. A 16″ bicikli már nem csak kerékméretében nagyobb, hanem vázkialakításában is, ezért több lehetőség adódik különböző formák kialakítására. Az eddig megismert Y kialakítás mellett már a BMX és a női vázas vázformák is megjelentek, így nem csak színében, festésében lehet különbséget tenni a fiú és lány modellek között.
· 16″ bicikli fékje
A futókerékpár és a 12-es bringa is segíti a gyermekeket az egyensúlyozás gyakorlásában, következő lépésként a 16″ bicikli a már begyakorolt mozdulatokkal működtethető kontrafékkel, szintén egy sebességes hajtással szerelve, amit kiegészít a szabályoknak megfelelő első kézifék is.
· 16″ bicikli pótkerékkel
Még a 16″ biciklinek is fontos kiegészítője lehet a segédkerék, mely sok esetben még elengedhetetlen a pedálozás kezdeti gyakorlásakor. A kerékpározást később elkezdő gyermekeknek szüksége lehet a pótkerék-adta biztonság érzésére. Ha a tanulás folyamatát szeretnénk elősegíteni (gyorsítani), akkor ezt megtehetjük a pótkerék magasabbra állításával, így a gyermek „kénytelen” jobban egyensúlyozni a fokozottabban billegő kerékpáron.
· 16″ bicikli váza:
Cikkünk elején említettük, hogy a gyártók a gyermek 16″ biciklik esetén már többféle vázformát használtak, mert a nagyobb kerékpár erre már több lehetőséget nyújt. Így találkozhatunk a klasszikus Y váz mellett a BMX-re jellemző kialakítással, és már különbséget is felfedezhetünk a fiú-lány modellek között.
A futókerékpárokról tudjuk, hogy készülhetnek műanyagból, fából, fémből is, ezeknek a kisbringáknak a váza azonban többnyire acél, ami kellő merevséget biztosít.
Ezeket a már sokszínű 16″ bicikliket igyekeznek a kiegészítőkkel még egyedibbé tenni, ezért láthatunk a 16″ biciklin játék baba hordozót, kis kosarat, ülésbe beépített hátsó lámpát, vagy éppen színvilágával/mintájával megegyező kiegészítőket, mint például: kulacstartó, kulacs, sisak, vagy térd- és könyökvédő.
Biztonság:
Mivel a gyermekek ilyen pici korban még nem tudják maguktól eldönteni, mi az érdekük, ezért a felnőttek felelőssége bukósisak használatára szoktatni őket. Egész pici kortól javasoljuk a bukósisak használatát!
Nagyon nagy választékban találunk sisakot a legkisebbektől kezdve, akik szívesen választják ki a nekik tetszőt, és alig várják, hogy kipróbálhassák bringázás közben.
Most is fontos tanácsként írjuk, hogy az (áruházi) legolcsóbb termék nem igazán jó választás, sajnos tapasztalatunk szerint kispórolják belőlük az anyagot, ezért rendkívül veszélyes a használatuk. Ha biztonságban akarjuk tudni őket, minőségi bukósisakot válasszunk!