A gyermek kerékpárok méretezése kevésbé tud megtévesztő lenni, mint a felnőtt kerékpárok esetén, ahol a méretek collban történő megadása a hihetetlen nagy váz- és kerékméret-választék miatt sokszor nehézkes eligazodáshoz vezet. Ezzel szemben a kicsiknek szánt kerékpároknál legtöbbször egyféle méretben kapható az adott bringa, ezt úgy is jelölik, hogy „one size”.
A gyermek kerékpárok nevében található szám mutatja meg a kerékméretet, pl.: Csepel Flora 20, 20″ bicikli.
· Méretezés
A 16-os méretű gyermek kerékpárt követi a 20″ bicikli. Azoknak a gyermekeknek ajánljuk, akik tudnak pedálos bringával menni, és még több élményt szeretnének gyűjteni a kerékpározás által. 6-9 év között, 115 cm-től 130 cm-ig ajánljuk a 20″ biciklit.
Az egymást követő gyermek bicikliméretek között van átfedés, hogy minden életkorban, és minden testmagasság esetén találjanak a szülők kerékpárt gyermekük számára. A 20″ bicikli kerékméretében is nagyobb elődeinél, és hangsúlyosabb a méretbeli különbség is a 12-es és 16-oshoz képest. Vázkialakításában is nagyobb eltérést mutat: hosszabb a váz, a fiú-lány és BMX jellegű vázformák mellett a felnőtt kerékpárokhoz hasonló kialakításokat is találunk.
Javarészt egysebességes, merev villával szerelt bringák, egyre több gyártónál megjelenik az 1×6 vagy 1×7 sebességes váltórendszer és teleszkópvilla is.
· 20″ bicikli fékje
A 20-as biciklik többsebességes hajtásrendszeréből következik, hogy a gyermekeknek már nem csak a váltó kezelését, hanem a kézzel működtethető első- és hátsó féket is meg kell tanulniuk használni.
Jellemzően V-fékes modellek, olcsóbb kerékpárt kínáló gyártóknál patkófék előfordulhat, ezzel szemben a jobb minőségű, akár alumínium vázas és drágább kerékpároknál tárcsafékes változatot is találhatunk.
· 20″ bicikli és a pótkerék:
Különleges esetekben az egysebességes, kontrafékes modellekre még felszerelhető a külön beszerzendő segéd- vagy ún. pótkerék, de ezt valóban csak azokra az esetekre ajánljuk, ha a kerékpározó gyermek más módon nem tudna biciklizni, mert ilyen méretű kerékpár oldal irányú kitámasztása kevésbé biztonságos, ezért a 20″ bicikli helyett háromkerekű kerékpár használatát javasoljuk.
· 20″ bicikli váza:
A 20″ biciklik esetén már rengeteg-féle vázformát használtak, mert a nagyobb kerékpár erre már több lehetőséget nyújt, akár extrém sportra alkalmas kerékpárt is találhatunk, (pl. triál). Így találkozhatunk a klasszikus Y váz mellett a BMX-re jellemző kialakítással, de női-férfi, city, MTB, triál, pálya vagy úgynevezett fixie kerékpárral is.
A 20″ bicikli vázanyaga a kedvezőbb árúak esetén acél, a drágább, jobb minőségű kerékpárok esetén alumínium.
Biztonság:
A gyermekek biztonságáért a szülők felelnek, a picik még nem érzik igazán a veszélyt, ami ettől függetlenül azért sok helyen leselkedik rájuk, ezért a szülők feladata, hogy a legkisebbektől kezdve hozzászoktassák gyermekeiket a bukósisak használatához.
Olyan sokféle színű, mintájú bukósisakot találni ma már a boltok kínálatában, hogy minden bizonnyal megtetszik majd a gyermeknek is valamelyik, amit onnantól szívesen hord majd! Persze azt is ki kell emelnünk, hogy nem elég mondani a kisebbeknek, hogy ez milyen fontos, járjunk előttük jó példával, és így biztosak lesznek a használatában.
Fontos tanács, hogy minőségi darabot válasszunk, amiből nincs kispórolva az anyag, mint nagyon sok áruházi példányból, melyek viselete nem nyújt megfelelő biztonságot…