Amikor a gyermek még pici ahhoz, hogy a családi bringázáshoz saját kétkerekűjével csatlakozzon, a szülők kerékpárjára szerelhető biciklis gyerekülés, amibe ültethetik a már ülni tudó kisgyermeket, vagy a nagyobbat is, ha inkább a szülők vinnék.
Ehhez a gyermek biztonsága érdekében mindenképpen minőségi, megbízható ülést ajánlunk!
Az alábbiakban segítünk, hogyan válasszatok biciklis gyerekülést!
Mekkora gyermek szállítható a biciklis gyerekülés segítségével?
A gyermekkel kapcsolatosan annyi feltétel van csupán, hogy már tudjon önállóan (!) ülni, tehát nem megtámasztva, hanem magától. Ez azért fontos, mert ekkor már elég erős a gerince, hogy gyermekülésben szállíthassuk.
Előre szerelhető biciklis gyerekülést válasszunk, vagy inkább hátra?
Előre rögzíthető:
Ez a gyerekülés a kerékpár vázára szerelendő, általában 15 kg-ig használható. Előnyt jelent, hogy a szülő nem téveszti egy percre sem szem elől a gyermeket, és ő is jobban lát mindent, azonban jóval szelesebb ott elől. Szintén rossz, hogy alacsonyabb a háttámlája kevésbé védi a gyermek fejét, és egyensúlyozni sem könnyű vele.
Hátra rögzíthető:
Hátra a vázra vagy csomagtartóra szerelhető biciklis gyerekülés nagyobb választékban megtalálható a kerékpárboltok kínálatában. 22 kg-ig ajánlott, ritkán akad olyan is, ami 25 kg-ig is megfelelő.
A gyermeket a széltől a szülő háta védi, és az autósok is már messziről látják, hogy biciklis gyermekülés van a kerékpáron.
A súlykorlátok miatt tovább is használható, így sokat spórolhatunk a megvételével.
A vázra erősített biciklis gyerekülés sokkal gyakoribb, a nyeregvázcsövön lévő adapterbe lehet vezetni a gyerekülés rudazatát, ez levegőben tartja az ülést, és így elnyeli az útegyenetlenségek miatti rázkódást, ami nagyon megterhelné a gyermek gerincét.
Előnye az is, hogy egy mozdulattal eltávolítható a biciklis gyerekülés, ezért ha a szülő épp nem viszi magával a gyermeket, akkor az ülés tömegétől könnyedén megszabadulhat.
Vásárlás előtt győződjünk meg róla, hogy kerékpárunk váltóbowdene nem lesz-e útban, felszerelhető-e tőle a gyermekülés, és a váz átmérője is megfelelő lesz-e.
Csomagtartóra szerelhető biciklis gyerekülés kevésbé népszerű, ennek egyik oka, hogy a gyermek gerincét csillapítás nélkül éri a sok döccenés (sajnos a kerékpárútjaink nem mondhatóak túl simának). Másik hátránya, hogy kényelmetlen lehet, hogy a gyermek túl közel helyezkedik el a kerékpáron a szülőhöz.
Biztonság
- A biciklis gyerekülésben szállított gyermek is viseljen kerékpáros sisakot!
- A lábtartó legyen leköthető, és a gyermek aktuális méretéhez állítható.
- A biciklis gyerekülésnek több ponton záródó biztonsági öve legyen, amiből a gyermek csak szülői segítséggel tudjon „kiszabadulni”.
- Mindig ellenőrizzük a biciklis gyerekülés megfelelő rögzülését!
- A gyermekre és az ülésre vonatkozó súly- és korhatárokat mindig tartsuk be!
- Sérült biciklis gyerekülést ne használjunk, mert életveszélyes!
- A vásárolni kívánt biciklis gyerekülés rendelkezzen a megfelelő minősítő tanúsítvánnyal, ami biztosítja, hogy megfelel minden jogszabálynak és biztonsági előírásnak!
- Ismeretlen eredetű és múltú gyermekülést semmiképp ne vegyünk, hiszen gyermekünk biztonsága a tét!