Amikor a folding kerékpárról beszélünk, eszünkbe jut a Csepel régi Camping kerékpárja, amihez sok szép emlék is fűződik. Talán emiatt nehéz is elképzelni, hogy egy folding kerékpár másmilyen is lehet, pedig ama bizonyos „kemping” bringa már csak távoli rokonságban áll a mai, sok fejlesztésen átesett összehajtható kerékpárokkal. A mai változatok sokkal praktikusabbak és kényelmesebbek lettek.
Mik a folding kerékpár népszerűségének okai?
- Amikor szállítanunk kell a bringánkat, mert szeretnénk magunkkal vinni, bárhova is tartsunk, akkor szembesülünk azzal a kérdéssel, milyen járművel, és milyen feltételekkel vihetjük. Igény támad a hajón, repülőn, vonaton való szállításra is, azonban mindegyik járműnek megvannak a saját elképzelései és szabályai erre vonatkozóan, és nem mindegyik pozitív számunkra.
A vasúton történő szállítás kizárólag azokban a kocsikban történhet, melyeket erre kijelöltek, így vagy tudunk a bringánkat figyelve utazni, vagy csak reménykedünk, hogy változatlan formában látjuk viszont a célállomáson.
Erre az esetre tökéletes megoldást nyújt a folding kerékpár, hiszen összehajtva olyan kicsi, hogy akár a csomagjaink közt is „elbújhat”, senkit sem zavarva, és még a vonatjegye árát is megspórolhatjuk. A folding kerékpár elsősorban az utazók kedvéért lett kitalálva, a hajóval közlekedők számára is nagyon praktikus, hogy a kikötőkben elég széthajtogatni a bringát, lehet menni vásárolgatni vagy körülnézni.
Kis méretei miatt akár kisebb liftekbe is beszállhatunk vele, és senki sem fog csúnya szemmel nézni ránk.
- Munkahelyünkre is bevihetjük magunkkal, amennyiben nincs, vagy nem megfelelő a kerékpártároló, ott mindenképpen nagyobb biztonságban tudhatjuk, majd munkaidő végeztével csak rápattanunk, és mehetünk is vele haza.
- Saját otthonunkban sem hátrány, ha folding kerékpárunk van, amit akár az ágy alá is berakhatunk, ott senki sem látja, és nem vesz el helyet a lakás alapterületéből sem.
Mai folding kerékpár
Ama bizonyos régi Csepel Camping kerékpárhoz képest a mai folding kerékpár sokkal korszerűbb és praktikusabb, és bár találkozhatunk még a „kempinghez” hasonlóval, még a Csepel is sokat változtatott elképzelésein, újításainak hála sokkal biztosabb folding kerékpár került ki a gyárból.
- Váz:
Sokan azért idegenkednek a folding kerékpár gondolatától is, mivel az összecsukásához a vázat is „meg kellett törni”. Számukra jó hír, hogy haladva a korral olyan termékekkel rukkoltak elő a gyártók, melyeknél az összehajtáshoz nem szükséges a vázbontás, ráadásul nagyobb tömeget is elbírnak, akár 100-110 kg-os testsúlyig terhelhetjük. A ma kapható változatok vázai alumíniumból készülnek, ami érdekes lehet azoknak, akik sűrűn szállítják bringájukat.
- Kerekek:
Nincs sok értelme a 20-as méretet meghaladó keréknek, hiszen a folding kerékpár éppen attól klassz találmány, hogy pici kerekével együtt összecsomagolva egy táskába is belerejthetjük. Nagyobb kerék esetén ezt nem tudnánk megtenni, épp a lényeg veszne el. A gyors haladásról sem kell lemondanunk, csak megfelelő áttétel kérdése, amit a gyártók áttételes lánchajtással meg is oldanak, vagy nagyobb első lánckerék segítségével.
Városi bringázáshoz épp jóra jönnek a kis kerekek, ha azt nézzük, milyen sűrűn kell megállni, majd ismét nekiindulni.
- Felszereltség:
Túrázókra is gondolva megtalálhatóak már túrára alkalmas felszereltséggel ellátott összehajtható kerékpárok is, csomagtartóval, sárvédővel szerelve.
Agydinamós, agyváltós modellekkel is találkozhatunk, ahogy olyan drágább tárcsafékes biciklit is, ami bordás szíjhajtással rendelkeznek, így nem kell kenni a láncot, sokkal tisztább érzést téve lehetővé.