Ha a család kerékpárral készül menni valahová, de a gyermek még pici ahhoz, hogy saját gyermek kerékpárral tartson velük, akkor a megoldás a gyerekülés kerékpárra, azaz a szülők egyikének kerékpárjára szereljenek gyerekülést, és oda ültessék a már ülni tudó picit.
Nagyobb gyerek esetén is elfelejthetjük azt a régen bevált módszert, hogy a csomagtartóra ültessük, egyrészt mert nagyon veszélyes, másrészt mert szabálytalan.
Ha a legjobbat szeretnénk gyermekünknek, akkor mindenképpen egy jó minőségű, megbízható gyerekülés kerékpárra szerelve a tökéletes biztonság számára.
Az alábbiakban egy kis segítséget nyújtunk, kinek milyen a megfelelő gyerekülés kerékpárra:
1. Mekkora gyermek szállítható kerékpáron gyerekülés segítségével?
A gyermekkel kapcsolatosan annyi feltétel van csupán, hogy tudjon önállóan (!) ülni, nem megtámasztva, hanem magától, ekkor biztosan elég erős már a gerince a gyermekülésben való szállításhoz.
2. Előre vagy hátra szerelhető gyerekülést válasszunk?
Ennek eldöntéséhez érdemes megnézni közelebbről, melyiknek milyen ismérvei vannak.
Vázra szerelhető gyerekülés, általában maximum 15 kg-ig használható.
Előnyt jelent, hogy a szülő végig látja a gyermeket, és ő is jobban tud elől nézelődni, de hátránya, hogy a menetszél elsőként a gyermeket éri.
Szintén nem jópont, hogy alacsonyabb a háttámlája, így a gyermek fejét kevésbé védi, ráadásul kicsit nehezebb vele egyensúlyozni is.
Nagyobb választékban kapható csomagtartóra vagy vázra szerelhető gyerekülés kerékpárra. Általában 22 kg-ig ajánlott, de találni olyat is, ami 25 kg-ig használható.
A gyermek a szülő mögött „szélárnyékban” utazik, az autósok is már messziről látják, hogy az gyerekülés kerékpárra szerelve, így jobban vigyáznak előzéskor.
Sokkal kényelmesebb az előre rögzíthető társainál, és a súlykorlátozások miatt tovább is használható, így még spórolhatunk is a megvételével.
Vázra erősíthető gyerekülés kerékpárra:
ez a leggyakoribb, ekkor a nyeregvázcsőre szerelt adapterbe lehet vezetni a gyerekülés rudazatát, ez tartja az ülést a levegőben, így a rugalmas rögzítés elnyeli az útegyenetlenségek miatti rázkódást, és nem terheli a gyermek gerincét.
További előnye, hogy az adapterből egy mozdulattal eltávolítható az ülés, ezért ha a szülő épp nem viszi magával a gyermeket, akkor az ülés tömegétől könnyedén megszabadulhat.
Vásárlás előtt győződjünk meg róla, hogy kerékpárunk váltóbowdene nem lesz-e útban, felszerelhető-e a gyerekülés kerékpárra, és a váz átmérője is megfelelő lesz-e.
Csomagtartóra szerelhető gyerekülés kerékpárra:
kevésbé népszerű, ennek egyik oka, hogy a gyermek gerincét csillapítás nélkül éri a sok döccenés (sajnos a kerékpárútjaink nem mondhatóak túl simának). Másik hátránya, hogy a gyermek közelebb helyezkedik el a szülőhöz, ez kissé kényelmetlen lehet.
3. Biztonság
- A gyerekülés kerékpárra szerelve biztonságos, mégis fontos, hogy a szállított gyermek is viseljen kerékpáros sisakot!
- A lábtartó állítható legyen a gyermek méretéhez igazítva, és leköthető, hogy a lába is védve legyen végig.
- Több ponton záródó biztonsági övvel rendelkezzen a kiszemelt gyerekülés, amit a gyermek nem tud segítség nélkül kicsatolni.
- Indulás előtt ellenőrizzük, hogy a gyerekülés a kerékpárra megfelelően rögzül-e?
- A gyermekre és az ülésre vonatkozó súly- és korhatárokat mindig tartsuk be!
- Sérült gyermekülést ne használjunk, mert életveszélyes!
- A vásárolni kívánt gyermekülés rendelkezzen a megfelelő minősítő tanúsítvánnyal, ami biztosítja, hogy megfelel minden jogszabálynak és biztonsági előírásnak!
- Óvakodjunk az ismeretlen eredetű és múltú gyerekülés kerékpárra szerelésétől, hiszen gyermekünk biztonsága a tét!