A túrakerékpár nagyon jó választás lehet azoknak a bringásoknak, akik vagy munkába járáshoz keresnek kényelmes kerékpárt, vagy nagyobb távok megtétele, esetleg egy hétvégi piknikezés a céljuk. Minden esetben elégedettek lesznek a túrakerékpár adta élménnyel. Komfortos nyergével és üléspozíciójával, valamint praktikus kiegészítőivel kényezteti a kerékpárosokat.
Ma már nagyon sokféle felszereltségű túrakerékpár közül válogathatunk, képzeletünknek csak a pénztárcánk szabhat határt. Ha többet is rá tudunk költeni, akkor lényegesebb különbséget a túrakerékpár vázának anyagában, teleszkópvilla kialakításában, fék- és hajtásrendszerben, illetve az plusz kiegészítőkben találunk.
Ha kevésbé tudunk mélyen nyúlni a pénztárcánkba, akkor acélvázas, vagy ma már egyre inkább alu vázas, egyszerűbb felépítésű túrakerékpárt találunk, melyet olcsóbb villával szereltek, de több gyártó szerepelteti egy-egy modelljét jobb minőségű merev villával is. A ballonosabb gumiabroncs jó választás az élménytelibb bringázáshoz.
Középkategóriában már lezárható mozgású teleszkópvillás, 3×8 vagy 3×9-es váltórendszerű, és sok esetben már tárcsafékes túrakerékpár kapható. Az előző kategóriájú túrakerékpár még nem alkalmas gyermekülés vagy egész hétvégére elegendő, nagyobb csomag felszerelésére, ezek a kerékpárok azonban már ezt is nyújtják a kerékpárosok számára.
A versenyzőknél már ismert fék- és váltórendszerek visszaköszönnek a felsőkategóriás túrakerékpár esetében is, valamint megjelennek a kényelmi extrák is.
Ártól és márkától függetlenül a túrakerékpár alap tartozéka a sárvédő, csomagtartó, KRESZ előírásainak megfelelő világítás, és a kitámasztó is. Természetesen ezeket utána mindenki kedvére alakíthatja. A sárvédő ma már egy könnyű alu-plastic alkatrész, nagyon jó szolgálatot tesz mint a városi közlekedés, mind a túrák alkalmával.
A túrakerékpár csomagtartói között azonban már lényegesebb tudásbeli és kialakításbeli különbségekkel találkozhatunk. A legegyszerűbb acél csomagtartók is terhelhetőek 25 kg-ig, azonban nem alkalmasak oldalukra rögzíthető táskák rögzítésére, ahogyan az alumínium változatok. Ennek az az oka, hogy míg ez utóbbiak plusz kerettel vagy extra rögzítősínnel védik a táskát, az acélból készült csomagtartó egyszerű pálcás lábai nem akadályozzák meg, hogy a csomag a küllők közé szoruljon, ezzel akár nagyobb balesetet okozva.
Világítással azonban mindegyik csomagtartó felszerelhető az erre a célra kialakított tartókonzol segítségével.
A korábban oly divatos pumparögzítő szem ma már letűnőben, csak elvétve találkozhatunk vele, mivel létjogosultságát vesztette a rengetegféle méretű pumpa megjelenésével.
Kerékpárosok közkedvelt extrája az agydinamó, ami a régi típusú dörzshajtású dinamóval ellentétben időjárás-függetlenebb, csendesebb, megbízhatóbb, és hatékonyabb.
Kényelmes és praktikus az alkonyatkapcsolós első lámpa, mellyel egyszerre kapcsolható az első és hátsó világítás is, illetve az ezekbe épített, úgynevezett állófény funkció is.
Haladva a korral megjelent az első lámpába épített USB- csatlakozó is, mely az agydinamó közreműködésének köszönhetően menet közben is képes tölteni a navigációs eszközünket, vagy a lemerült mobiltelefont.
A túrakerékpár is sokféle fejlesztésen, és újításon esett át, és a sokféle emberi igénynek eleget téve a gyártók igyekeztek ezeket az eltérő stílusból fakadó elvárásokat ötvözni, így született meg a nagyon praktikus, és sokoldalú gravel kerékpár, mely a túrakerékpár egyik változata.
Lényege, hogy szerkezetét, küllemét tekintve az országúti kerékpár rokona, ám jól átgondolt felszereltségének köszönhetően nem riad vissza a keményebb terephasználattól sem.
A túrakerékpárokból nálunk, igen széles női kerékpár kínálat is megtalálható.