Egy kerékpáros számára a megfelelő ruházat átgondolt összeválogatása minden évszakban kihívást jelent. Persze, ha egy idő után kialakul a saját stílus, esetleg egy-egy márkához való ragaszkodás, mindjárt könnyebb a helyzet. Sok múlhat azon, mekkora összeggel számolhatunk, amint azon is, milyen sűrűn használjuk a kerékpárt.
Nincs ez másképp akkor sem, ha hidegebbre fordul az idő. A kerékpáros legnagyobb ellensége a hó, de amíg teljesen rosszra nem fordul az idő, az utak még járhatóak, egy praktikusan összeállított kerékpáros ruházat még a fázósabb bringások dolgát is megkönnyíti.
Az alábbi cikkünkben a legfontosabb tudnivalókat gyűjtjük össze az átmeneti, illetve a hideg időben használt kerékpáros ruházatok jellemzőiről.
Ahogy kezd hűvösödni, válik egyre fontosabbá a réteges öltözködés. Annál is inkább, mert egy hajnali indulás alkalmával még csípősebb az idő, később pedig nagyon könnyen beleizzadhat a kerékpáros egy nem megfelelően összeállított ruházatba. Ilyenkor jön jól az aláöltözet biztosította komfortérzet.
Egy sima sportos, netán hétköznapi ruházat, pamut póló kerékpározáshoz alkalmatlan, és ez minden évszakra jellemző. A bringázáshoz kialakított ruházat éppen emiatt speciális kialakítású, gyorsan száradó, megfelelően szellőző anyagból készül. A kerékpározást komfortossá teszi, de mivel közvetlenül érintkezik a bőrrel, egy olyan aláöltözetre van szükség, ami az izzadságot képes kivezetni, megfelelően szabályozza a testpárát, illetve a testhőt, emellett még az érzékenyebb bőrt sem dörzsöli ki – ami, még ha az intenzív igénybevétel következtében nedves is marad, a ruházat képes melegen tartani a testet, kiküszöbölve az átfázás lehetőségét.
A kerékpáros aláöltözet megóv minket a baktériumok elszaporodásától (ezáltal a kellemetlen testszagoktól) is, köszönhetően az antibakteriális anyagának, emellett a fertőzések, gyulladások keletkezése ellen is hatékony védelmet fejt ki.
A mellkas, vese és a hát részeken vastagított anyagból készülnek, ennek köszönhetően kiemelt védelmet nyújtanak a kerékpáros számára, hosszú ujjú modellek esetén a karrészek is vastagabb anyagból készülnek. Ezenkívül a megfelelő szellőzést hálósabb, de szintén testhez simuló anyaggal oldották meg az oldalvonalaknál, hónaljnál, illetve a hátrésznél.
A kerékpáros aláöltözetekkel kapcsolatban a legfontosabb követelmény, hogy könnyű legyen és kényelmes. Ez nemcsak a versenyzők esetében bír kiemelt fontossággal, a hétköznapi bringásoknál is alapvető, hogy komfortosan érezzék magukat a nyeregben.
Fontos, hogy a jól kiválasztott, lélegző ruhadarabok fölé ne vegyünk fel hétköznapokon használt pulóvert, vagy kabátot, mivel azok nem intenzív mozgáshoz lettek kialakítva. A testpárát hiába vezetné ki a technikai ruházat, ha fölötte egy réteg megfogja azt, magába szívja, ezzel nedvesen tartva a testünket.
Az alsó réteg, az aláöltözet feladata tehát az izzadság elvezetése és a test szárazon tartása. A középső réteg tartja melegen a kerékpárost, erre a célra egy polár felső, vagy egy hosszú ujjú mez tökéletes választás, ami már a menetszél ellen is védelmet nyújt, emellett vastagabb anyagból is készül, és a szűk szabásának köszönhetően kabátot is vehetünk rá. Ez utóbbi a harmadik réteg. Feladata, hogy a környezeti hatásoknak (eső, hideg, szél, hó) ellenálljon.
A réteges öltözködésen túl egyes testrészek védelme, mint a nyak, arc, kéz, térd, boka nagyon fontos. Sapka, sál, maszk, kesztyű, cipő, vagy kamásli terén szerencsére a kerékpárboltok napjainkban már széles választékkal rendelkeznek. A kamásli, ha legalább a szél ellen védelmet nyújt, már nagy szolgálatot tesz a téli kerékpáros ruházat kialakításakor, a lábat gyakorlatilag takaróként melegíti. A térd esetén ez a testrész hajlítva van, ezáltal a térdizület nyitottá válik, emiatt a kerékpáros hamarabb átfázhat.
A biciklis hosszúnadrágok manapság olyan technikai thermo anyagokból készülnek, amelyek rugalmasak, belül bolyhosak, ezáltal a meleget benntartják, mindemellett jó szellőzést képesek biztosítani a leizzadás kiküszöbölése érdekében. A nadrág kantárrésze is jellemzően légáteresztő, hálós anyagból készül. Betétes és betét nélküli változat egyaránt elérhető. Az előbbinek előnye, hogy nem kell alá plusz nadrágot húzni, hiszen eleve melegebb anyagból készül, mint a nyári modellek. Ellentétben az utóbbival, ennek előnye, hogy a combrésznél dupla anyagvastagsággal számolhatunk, ami mindenképpen praktikus a fázósabb kerékpárosok számára. A kantáros verziót nem kell igazgatni, nem csúszik el rajtunk, emellett még a derekat is melegíti. Fontos még, hogy szél- és vízálló védelemmel is rendelkezik.
Manapság a gyártók már azokra is gondolnak, akiknek már a megjelenéskor is fontos a jó megjelenés. A legújabb modellek tervezésekor a hétköznapi ruházatok kialakítását, szabását vették alapul, ezekről senki nem mondja meg, hogy nem speciális technikai anyagokról van szó.
A hidegebb évszakokra kifejlesztett speciális kerékpáros ruházatok esetén mindenekelőtt a Northwave és az Endura modelljeit ajánljuk, melyeket mind az óbudai Vihar u. 12-es szám alatti kerékpárboltunkban, mind a webáruházunk kínálatában megtalálják. Mindkét piacvezető cég termékei a legmagasabb fokon képesek kiszolgálni a kerékpárosok eltérő igényeit és a zordabb időjárási körülmények között is képesek biztosítani a kitűnő védelmet.