A cikkünket elején talán ajánlatos azt tisztázni, hogy miért is van szükségünk aláöltözetre, és egyáltalán mire való ez a kerékpáros ruhadarab. Biztos sokan meglepődnek, de átmeneti időre, vagy téli használatra kifejlesztett változat ugyanúgy létezik, mint nyári. Ez a felismerés a gyártók részéről egyrészt a kerékpárosk visszajelzéseinek, igényeinek folyamatos szondázása mellett abból is adódott, hogy már kora gyerekkorunk óta a réteges öltözködés fontosságára tanítanak minket. Ennek köszönhetően nem melegszünk bele kerékpározás közben a ruházatba, vagyis nem izzadunk bele. Egy átizzadt ruhában tekerni nemcsak kellemetlen, hanem egy alapos megfázás okozója is lehet.
Ráadásul a kerékpárok aláöltözetek technikai anyagokból készülnek, amik tudása abban rejlik, hogy elvezetik a test felületről az izzadtságot, ezáltal nem engedik meghűlni.
Arról, hogy a kerékpározáshoz miért nem elégséges egy sima sportos (hétköznapi) ruházat, pamut póló, már sokszor írtunk. Egyéb más sportok végzése közbeni viselésre még alkalmasak lehetnek, azonban a nyeregben ülve más hatásokkal szembesülünk, mint pl. a menetszél, a sebesség, stb., emiatt eltérő ruházatot is igényelnek. A bringázást jól szellőző, gyorsan száradó technikai anyagból készült mezek és nadrágok teszik komfortosabbá. Ami kiindulásnak nagyon jó, de mivel a bőrrel közvetlenül ezek az anyagok érintkeznek, azonnal egy olyan aláöltözet viselése merülhet fel, amely az izzadság kivezetését végzi el, szabályozza a testhőt és a testpárát, azonban mégsem dörzsöli ki az érzékeny bőrt, és komfortosabb érzést is nyújt a viselőjének a kerékpárja nyergében.
A legtöbben a kerékpárt egyszerűen csak közlekedésre használjuk. Ahogy tömegközlekedési eszközökre sem speciális öltözetben szállunk fel, úgy bringázni is hétköznapi ruhában szoktunk. Vannak azonban, akik nagyobb sebességgel, hosszabb távokon, illetve általában az átlagnál komolyabban bicikliznek. Nekik viszont már egyáltalán nem mindegy, miben teszik ezt.
Az egyik legfontosabb rétegnek a kerékpáros aláöltözet számít, hiszen közvetlenül ez a ruhadarab érintkezik a bőrünkkel. A komfortérzeten mind a közepesen, vagy extrém hideg időjárási körülmények között, mind a legnagyobb melegben is sokat javít a mez alá vett, megfelelően kialakított, speciális alsóruha. Az izzadtságot gyorsabban vezeti el a pórusos textúrájának köszönhetően, mint a vastagabb mez és emellett még gyorsabban is szárad. A működése roppant egyszerű, ugyanis az emberi test általában magasabb hőmérsékleten üzemel a külvilágnál, tehát az izzadtság a magasabb hőmérséklet okozta nyomás hatására, az aláöltözet pórusain keresztül, a hűvösebb – alacsonyabb nyomású – külvilág felé távozik, ezáltal tartva szárazon a bőrt. Fontos, hogy lehetőleg a kialakítása varrás nélküli legyen, vagy pedig lapos varrással készüljön. Fontos, hogy ezekkel a tulajdonságokkal a vásárlás és a válogatás alkalmával tisztában legyünk, hogy a nyeregben a későbbiekben komfortosan érezzük magunkat..
Az első hidegek a kerákpárosokat úgy érintik, akár az autósokat az első hó: váratlanul. Pedig tisztában vagyunk azzal, hogy minden évben eljön ez az időszak, mégis az utolsó pillanatig halogatjuk, aztán az első hideg ébreszt rá minket, hogy most már nem elég az eddigi ruházat, sapkára, a lábmelegítőre, és egyéb speciális ruházatra van már szükségünk. Ne halogassuk tehát ezen ruhadarabok beszerzését és gondos összeválogatását, készüljünk fel a hidegebb időszakra, amennyiben a tél folyamán is bringázni szándékozunk.
Hogy mégis mit vegyünk fel, az első jogos kérdés szokott lenni. Azonban a válasz már korántsem ennyire egyértelmű, hiszen több tényezőt kell egyszerre mérlegelnünk, és ahány bringás, annyiféle reakció a hidegre. Vagyis nincs egységes, minden kerékpárosra érvényes recept, hiszen minden embernek más a hőérzete.
Emiatt három dolgot kell mindenkinek magában tisztázni, ezekkel minden esetben számolnunk kell, és ezezk általában elegendőek is szoktak lenni a jó döntéshez:
Az első, hogy mennyire van hideg odakint. A második, hogy a hideg időben körülbelül mennyi időt szándékozunk a nyeregben tölteni, illetve milyen hosszú távokban gondolkodunk. És végül a harmadik, hogy vannak-e érzékeny pontjaid, és mennyire vagy fázós típus.
A kerékpározás többnyire fokozott terhelést okoz a szervezet számára, amire a test hőleadással reagál. Ha átizzadjuk a ruházatunkat, akkor a hideg ránkfagyasztja. Ez ennyire egyszerű. A legtöbb technikai ruha a tested által leadott plusz hőre reagál, így tart melegen. Fontos, hogy szembeszél ellen megfelelő védelmet nyújtson, hátul, vagy oldalt pedig lehetőség szerint engedj át kifelé a párát. Vagyis kísérletezni kell. Attól függően, mennyire vagy izzadós típus, aszerint kell kiválasztanod a legmegfelelőbb ruházatot. Aki könnyen bemelegszik, annak egyáltalán nem szükséges túlöltöznie, mert 5 perc mozgást követően be fog izzadni, és onnan csak romlani fog a hőérzete.
Kerékpáros aláöltözetek minden évszakban
Nyári -és átmeneti- kerékpáros aláöltözetek
Mivel ez a réteg hivatott közvetlenül fedni a testünket, az sem lehet elhanyagolható szempont (túl a megfelelő védelmi adottságain), hogy a viselése milyen érzést kelt. A többi réteg technikai öltözéktől pont ezért tér el az anyagát tekintve, és ez indokolja azt is, hogy a kerékpáros aláöltözetek viselete miért célszerű még nyáron is.
A nyári változat trikó (ujjatlan) formájú, őssszel és tavasszal pedig (igazodva a hőmérséklethez) a rövid ujjú, vagy vékony hosszú ujjú.
Ahogyan a mezek esetében, az aláöltözetnél is elengedhetetlenül fontos, hogy testhez simuló legyen, azaz a szabása kövesse a test vonalát, mert pl. a páraáteresztő képessége is csak ezáltal érvényesül jól. Elasztikus anyaga a szabad viselés érzetét nyújtja a bringás számára.
Téli kerékpáros aláöltözetek
Téli kerékpározás esetén ( vagy akár hűvösebb tavaszi/őszi estéken és hajnalokon) nem győzzük hangsúlyozni a gyermekkorunkból is ismert praktikusságot: a réteges öltözködés nagyon fontos. Ilyen esetekben, még ha melegünk is van, és sorra vesszük le a rétegeket, lényeges, hogy legalul maradjon egy melegen tartó réteg. Ez a thermo aláöltözet.
Mellkas, vese és a hát részeken vastagított anyagú, ezeken a helyeken a kerékpáros számára kiemelt védelmet nyújt. A hosszú ujjúaknál az előzőeken túl a karrészek is vastagabb anyagból készülnek, miközben az oldalvonalaknál, a hónaljnál, illetve akár a hátrésznél a szellőzést hálósabb, de szintén testhez simuló anyaggal hálósabb, de szintén testhez simuló anyaggal oldották meg.
A kerékpáros aláöltözetek pozitív tulajdonságai
Most következzen pár érv, ami a kerékpáros aláöltözetek mellett szól, hogy mindenki számára beláthatóvá váljon, hogy a tapasztaltabb bringások miért is teszik le mellettük voksukat.
Kényelmes
Már írtunk róla, hogy a kerékpáros aláöltözetek használata mennyivel komfortosabb akár a szabása, akár lélegző anyaga miatt bringázás közben. Próbáld ki, és a pamutpóló-pulcsi megoldáshoz garantáltan nem fogsz visszatérni!
Könnyű
Az, hogy minden gramm számít, a versenyzők esetében hatványozottan igaz. Itt még 1-1 gramm is nagyon sokat jelenthet, és ez bizony a viselt öltözékre is igaz. A kerékpáros aláöltözetek rendkívül könnyűek, köszönhetően az anyaguknak és a kialakításuknak, ezért a plusz kényelemről, amit nyújtani képesek, még abban az esetben sem kell lemondanunk, ha a tömegen kényszerülünk spórolni.
Pénztárcabarát
Elsőre furcsának tűnhet ez a kijelentés, hiszen cikkünkkel épp egy kerékpáros ruha megvételére buzdítunk. Mégis, a megvásárolandó technikai ruházatok számát éppen a kerékpáros aláöltözetek használatával csökkenthetjük, hiszen a réteges öltözködésnek köszönhetően a melegebb évszakokban használt ruházatot hordhatjuk télen is a mínuszokban. Ebből következően kevesebb speciális darab beszerzésére kényszerülünk annak elérééséhez, hogy minden időjárásra teljes és praktikus ruhatárral rendelkezzünk.