Kerékpáros cipőben sokkal hatékonyabban tudjuk átadni az energiát, szemben egy utcai, vagy hagyományos cipővel. Merevebb talpkialakításuk miatt, nem vész el hajtási energia a cipő talpának vissza hajlásakor amikor tekerünk, illetve a talpunknak sem lesz kényelmetlen hogy a pedál „átnyom” a cipőn ami hosszútávon elzsibbasztja a talpunkat.
A másik fontos tulajdonsága, hogy a legtöbb modellbe beszerelhető stoplival úgymond becsatolva tekerhetünk. Ennek segítségével a pedált nem csak taposni, hanem adott esetben húzni is tudjuk, így gyakorlatilag egy körkörös nyomatékátadást tesz lehetővé aminek egy megindulásnál, gyorsításnál, vagy hegynek fel mászáskor hatalmas előnye van!
Hogyan válasszak?
Első kerékpáros cipőnél fontos eldönteni, hogy becsatolva szeretnénk használni, vagy csak sima úgymond „flat talpú” cipőt szeretnénk használni. Akik az Endurózást vagy a DH műfaját űzik, azok előszeretettel használnak sima talpú cipőt, míg akik szeretnék kihasználni a jobb erőátvitelt, azoknak ajánljuk az SPD cipőket. Érdemes még abba is belegondolni, hogy fűzős, tépőzáras, vagy tekerős rendszerű cipőt szeretnénk. A tekerős praktikusabb, gyorsabb felvenni, illetve sokkal jobban lábfejre „szabható” a damilos rendszerrel, mint egy tépőzáras cipő.
Ti melyik stopli rendszert ajánljátok elsőre?
Tapasztalataink és visszajelzéseink alapján mindenképpen egy olyan stopli/cipő kombináció a legjobb választás ahol a stopli belesüllyed a cipő talpába, ezáltal ugyanolyan magabiztosan tudunk benne mozogni a bringa körül is mintha utcai cipőt viselnénk.
Még akkor is ha valakinek országúti kerékpárja van?
Az esetek többségében igen! Országúti stoplit nem szoktunk elsőre ajánlani, ennek meg van az oka. Érdemes rutint szerezni egy SPD stoplis rendszerrel. Természetesen akik versenyezni, vagy Triatlonozni szeretnének, és a hatékonyabb tekerés céljából vesznek cipőt, azoknak az országútis stopli a jobb választás.
Mit nézz, amikor megveszed?
Mindenképpen próbáld fel a cipőket! Ez alól az a kivétel, ha ilyened volt, és újra ugyanattól a gyártótól veszed ugyanazt a fazont. Ahány gyártó, annyi féle kaptafa. Minden gyártónál egy kicsit más a számozás, éppen ezért csak felpróbálás után lehet jó cipőt választani. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy ha becsatolva fogjuk használni a cipőt, akkor előre fog mozdulni a lábfejünk a cipőben tekerés közben, ezért mindenképpen az utcai cipőnknél nagyobb méretet válasszunk, hogy a lábujjainknak legyén elég helye.