Kerékpározás közben fázol a nyeregben? Miközben hideg van, mégis leizzadsz mozgás közben vagy mozgás után? Esetleg a téli bringás ruhatárad frissítése, megújítása – esetleg professzionálisabbá tétele – szerepel a céljaid között? A tapasztalt kétkerekesek azt szokták mondani, hogy a bringázáshoz nem létezik rossz időjárás, csakis az öltözet nem megfelelő.
Napjainkban szerencsére a kerékpáros ruhagyártó cégek kifejezetten ezen a szegmens igényeinek maximálisan megfelelő ruházatok egyre szélesebb választékét kínálják a vásárlók részére. A lehetőségeknek maximum az anyagi kereteid szabhatnak határt.
Miután a meleg idő elköszönt, nem árt rögtön elkezdeni az átmeneti, majd a téli kerékpáros ruházat gondos összeválogatásán, amennyiben továbbra is nyeregben szeretnél maradni akár túrázáshoz, sportoláshoz, akár munkába járás céljából. Amíg az őszi hónapokban leginkább a széllel és az esővel kell számolnod, addig a téli hónapokban már a kemény mínuszok is gátat vethetnek kedvenc időtöltésednek – ám az egyre professzionálisabb kialakítású kerékpáros ruházatoknak köszönhetően nem kell lemondanod a bringázásról hideg időben sem.
Nemrégiben a Főmterv a BKK számára készített egy felmérést, amiből kiderül, hogy Budapesten az utóbbi 20 évben nemcsak tízszer több kerékpáros rója az utakat, de ez a növekedés kimondottan a késő őszi, téli, kora tavaszi időszakokra tehető. Vagyis a kerékpározás egyre inkább függetlenedik az időjárástól, egyre többen ülnek kerékpárra kevésbé jó, sőt, akár kimondottan rossz idő esetén is. S mivel nincs rossz idő, csak nem megfelelő öltözék, nézzük hát meg, szerintünk mit jelent a megfelelő öltözék, vagyis a bringádon miben érezheted igazán komfortosan magad akkor is, ha az időjárás kifejezetten mostohává fordul.
A legfontosabb szabály, hogy a kerékpározáshoz alapvetően máshogy kell felöltözni, mintha csak sétálni mennénk ki az utcára. Egyrészt intenzívebb a mozgásunk, ezáltal hamarabb leizzadunk, tehát lényeges a ruházatunk megfelelő szellőzése, és emellett még könnyen száradjon is. Másrészt viszont a hűvös menetszél elleni védekezés is alapvető fontosságú, ehhez pedig olyan darabokra lesz szükséged, amelyek jó szigeteléssel rendelkeznek. Ezt a két elvárást pedig csakis a réteges öltözködéssel lehet összeegyeztetni, ahogy azt már gyerekkorunkban is megtanultuk a szüleinktől.
Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy amíg a törzsünk gyakorlatilag végig mozdulatlan, addig a lábunk folyamatosan dolgozik, ezáltal hőt termel, tehát a két részt külön kell kezelnünk.
Az alábbiakban azok számára adunk pár hasznos tippet és tanácsot (természetesen a teljesség igénye nélkül), akik a téli kerékpáros ruházatukat szeretnék összeállítani, azonban a szóba jöhető szempontokkal még nem igazán vannak tisztában.
A réteges öltözködés előnyei
Nagyon fontos télen a réteges öltözködés, akár városban, akár sportolási célból, akár túrán teker valaki. A hajnali hideg még csípősebb tud lenni, 1-2 órával később pedig, a hőmérséklet emelkedésével a téli kerékpáros ruházatba nagyon könnyen bele lehet melegedni, amennyiben csak egyféle, meleg, hosszú ujjút viselünk.
Az az öltözék, amiben induláskor éppen jól érzi magát az ember, a kerékpározás alatt már túl soknak fog bizonyulni, a mozgásnak köszönhetően melegünk lesz benne. Ezért egy picit lejjebb érdemes vetkőzni, egész addig, amikor egy nagyon kicsit már érezzük a hideget. Ebben az esetben menet közben is komfortos érzés lesz a tekerés. Amennyiben elszámítanánk magunkat, és mégis jobban fázunk útközben, egy pörgősebb áttételt érdemes választani a kerékpáron, így több munkával több hőt is termelünk.
A hétköznapi ruhát a téli kerékpáros ruházattal ne keverjük össze
A téli kerékpáros ruházat összeállításánál nagyon fontos szempont, hogy ne vegyünk hétköznapi használatra szánt pulóvert, vagy kabátot a lélegző ruhadarabok fölé, mert azok nem az intenzív mozgáshoz lettek kifejlesztve. Ebben az esetben az alatta levő technikai ruházat hiába vezetné ki a testpárát, ha fölötte a plusz réteg azonnal megfogja és magába szívja azt, és nedvesen tartja a testünket is, ami télen főleg nagyon kellemetlen.
A végtagok és a fej védelme
A réteges öltözködésen túl nagyon fontos a nyak, az arc, a kéz, a térd, a boka megfelelő védelme. A kerékpárboltok szerencsére ezen a téren is hatalmas választékot kínálnak a számunkra, ha maszkot, sapkát, sálat, kesztyűt, cipőt, vagy kamáslit kívánunk beszerezni.
A téli kerékpáros ruházat kialakításakor a kamásli már akkor nagy szolgálatot tehet, ha „csupán” a szél ellen nyújt hatékony védelmet, mert a téli kerékpározás közben sokkal komfortosabb érzés, amint egyfajta takaróként melegíti a lábat.
A térdízület védelme szintén nagyon fontos, mivel a térd hajlítva van, nyitottá téve a térdízületet, emiatt hamarabb átfázik.
– A fej védelme:
A kerékpáros esőkabát 1-2 modellt leszámítva nem rendelkezik kapucnis kialakítással, így ha ilyet választunk, akkor a sisak alá téli sapkát is érdemes húzni (már ha aláfér). Ha szűkösebb alatta a hely, abban az esetben átmeneti, vagy sisak alá való sapkát érdemes venni. Abban az esetben, ha egyikre sincs módunk, húzzunk a bukósisakunkra szél- és vízálló huzatot.
Azoknak, akik komolyabb téli kerékpáros öltözetre vágynak
Profiknak, túrázásokra készülőknek, vagy akik mindenből a legjobbat szeretnék a magukénak tudni, speciális darabokat is tudunk ajánlani.
Számukra a megfelelő szél- és eső elleni kabátok a kerékpáros hosszú ujjú mezzel kombinálhatóak, akár még bélelt thermoval is, így a mínuszokban is nyugodtan útra kelhetnek, hiszen így az öltözékük minden időjárási hatásnak maximálisan ellenáll.
Akik már a sisak vásárlásakor tisztában vannak azzal, hogy télen-nyáron szeretnék használni, akkor esetleg rögtön olyat válasszanak, ami állítható is, nemcsak egy méretben jó a fejükre. Vagy egy picit nagyobbat, hogy a téli sapka és/vagy a maszk is kényelmesen alá tudjon férni.
A túrázók téli kerékpáros ruházata
A réteges öltözködés a túrázók számára is nagyon fontos, és mivel végig a szabadban mozognak, a lehető legkönnyebb darabokat érdemes választaniuk. Ehhez persze egy kicsit magasabb árfekvéssel kell számolniuk, de ennek köszönhetően a kevesebb, ám könnyebb ruhában a mozgás is összehasonlíthatatlanul kényelmesebb lesz, és nem akadályozza őket tekerés közben.
Az izzadság megfelelő kivezetése érdekében minden rétegnek passzentosnak kell lenni, rétegről-rétegre haladva a testpára csak ebben a kivitelben jut ki eredményesen.
A téli kerékpáros ruházatunk árából picit lejjebb is tudunk faragni
1. A meglevő kerékpáros ruhatárunkat érdemes olyan aláöltözettel kiegészíteni, amely a testet akár még nedvesen is melegen tartja. Erre a hétköznapi pamut póló nem alkalmas, mert az izzadságot magában tartja, és a nedves ruhában fázni fogunk, szemben egy megfelelő gyapjú aláöltözettel, ami még vizesen is melegen tud tartani.
2. Ezt szél és eső elleni védelemmel is kiegészíthetjük, ha van lehetőségünk átöltözni az út során, így ha útközben a ruházatunkba bele is izzadunk, maximálisan védve leszünk a hideg és szél ellen is.
A sportolók téli kerékpáros ruházata
A gyártók rengetegféle fejlesztésének köszönhetően a sportolók téli kerékpáros ruházatának elmondhatatlanul széles választéka várja a vásárlókat. A speciális zoknitól az ezerféle aláöltözeten át egészen a speciális kantáros thermo nadrágokig minden ruhadarabból a legprofibb termék áll a rendelkezésükre.
A lehető legkevesebb réteg használata a sportolók számára nagyon fontos szempont, természetesen a maximális komfort érdekében tetőtől-talpig technikai öltözékből választva, a hidegtől, esőtől, széltől minél jobban elzárva. A ruházat az izzadságot maximálisan kivezeti, és gyorsan is szárad.