Akik sokat bringáznak, tudják, hogy bármely évszakban hirtelen kialakulhat kisebb-nagyobb zápor, ami ellen jó, ha tudunk védekezni, más esetben perceken belül teljesen átázik a ruházatunk, és könnyen megfázhatunk.
Az időjárás az utóbbi években, sőt, évtizedekben egyre sokszor tréfál meg minket. Az évszakok kitolódnak, vagy rosszabb esetben összemosódnak, ennek köszönhetően heves esőzések, amelyek sokszor napokig is eltarthatnak, egyre gyakoribbakká válnak. Van, hogy leszakad az ég, és mindent eláraszt a víz, ám nekünk akkor is kerékpárunk nyergébe kell ülnünk, akár a munkahelyünkre bejutni, akár iskolába, vagy a napi dolgainkat akarjuk elvégezni. A legtöbben teljesen érthető okokból irtózunk még az átázott ruha gondolatától is. A megfelelő védekezést ezekben az esetekben vagy a poncsó, vagy az esőkabát nyújthat.
Az alábbi cikkünkben az előbbi hasznos tulajdonságairól lesz szó.
Sok ember szereti olykor túlzásba vinni a dolgokat, ám ahogy a mondás is tartja: „A kevesebb, néha több.” A kerékpárunkat mindenféle vízhatlan ponyvával teljesen felesleges felaggatni, és ezzel elbarikádozni magunkat az esőcseppektől, főleg, ha rendelkezünk egy erre alkalmas poncsóval. Ez a felettébb hasznos kerékpáros ruházat megvéd minket az esőtől, ezáltal a célba érést követően nem csurom vizesen kell leszállnunk a kerékpárunkról.
Mégis (mint ahogy ez minden esetben igaz), próbáljuk meg a számunkra legmegfelelőbb ruházatot megtalálni, amelyik a céljainknak, ízlésünknek leginkább megfelel. A poncsó természetesen nem felel meg minden szegmensnek, így például edzéshez, vagy versenyzéshez egyáltalán nem ajánlott. Elsősorban városi közlekedéshez ideális, munkába, iskolába járáshoz, netán amikor vásárolni indulunk. Fontos tehát, hogy tisztában legyünk a felhasználási területtel, mihez és mi célból használjuk a kerékpárt. A megfelelő kerékpáros ruházat összeállítása csak ezután következhet.
A kerékpáros poncsók elsődleges funkciója az esőtől való védelem, főként melegebb időszakokban. Kialakításuk nem annyira professzionális, szemben a biciklis esőkabátokéval, vannak viszont olyan tulajdonságai, amelyek miatt egyesek jobban kedvelik az esővédő poncsót az esőkabáttal szemben.
A kerékpáros poncsó a csapadéktól való védelem terén is tökéletes teljesítményre képes. Nagy előnye, hogy lezser szabása miatt nem csak mi magunk, de a hátizsákunk is védve marad alatta. Ahogy a kerékpáros esőkabátokon, a poncsókon is hegesztett varrások találhatók, így érve el, hogy ezeken az érzékeny területeken se hatoljon be a víz az öltözet alá. Lecipzározható nyakrészén keresztül könnyű belebújni, kapucnija általában egy zsinór segítségével húzható össze. Hónaljrészén gyakran találunk szellőzőnyílást.
A biciklis poncsók éppen annyira hosszúak, hogy ne érje a testünket és a nyerget az eső, de a poncsó ne zavarjon a kerékpározásban. Élénk színű anyagán fényvisszaverő csíkokat helyeznek el, amelyek biztosítják a kerékpáros nappali és éjjeli jobb láthatóságát. Elülső zsebébe könnyen becsomagolható, akár a mez hátsó zsebében is elfér.
Az esővédő poncsókon kívül találkozunk olyan kerékpáros poncsókkal is, amelyek télen, hűvös időben tesznek jó szolgálatot. Ezek kiegészítő öltözetek, rövid, tépőzárral rögzíthető ruhadarabok, amelyek a törzs közepéig érnek: a nyakat, a vállat, a mellkast és a gerincet védik.
Nézzük, milyen előnyökkel jár a biciklis poncsó használata és miért fontos része a kerékpáros ruházatnak:
1. A biciklis esőköpeny megvédik a bringás testét az esőtől és a széltől
Bő szabásának köszönhetően körülöleli a kerékpáros testét, így nagyobb felületen óvja meg az ázástól, hosszított hátuljának köszönhetően nem csak a derekat védi jobban, de a felcsapódó víz ellen is védelmet biztosít. Bizonyos modellek esetén a kerékpáros kezének védelmére pedig két kis fülecske szolgál.
2. A biciklis esőköpeny védi személyes tárgyainkat is
Mivel lazább szabású, nem úgy, mint más esővédő kabát társai, melyek testhezállóak, így a hátizsákunk is elfér alatta, azt is maximálisan védi, illetve zsebeink tartalmát. Bő anyagának köszönhetően szabad mozgást tesz lehetővé.
3. A biciklis esőköpeny könnyű fel- és levételt biztosít
Ha váratlanul elkap minket egy hűsítő zápor, nem kell levenni sem a hátitáskát, sem mást, elég magunkra kapni fölülről a poncsót, és már mehetünk is tovább. Az ezzel nyert idő sokszor felbecsülhetetlen, a komfortérzésről nem is beszélve.
4. Praktikus biciklis esőköpeny
Mivel egészen kicsire összecsomagolható, bárhova, bármikor magunkkal vihetjük, akár egy hátsó zsebben is könnyedén elfér, ráadásul könnyű, így nem érezzük plusz tehernek tekeréskor.
5. Biciklis esőköpeny a hideg ellen is
Létezik olyan modell, mely merinói gyapjútartalmának köszönhetően a hideg ellen is felveszi a küzdelmet, ilyen a Vaude Women’s Tirano Cape is, melynek nagyméretű kapucnija alatt a bukósisak is elfér, így felvétele valóban egy mozdulat.
Ha olyan esőkabátot szeretnénk, mely bármely évszakban használható, akkor a hideg ellen plusz aláöltözetet vegyünk föl, így nyáron nem szükséges merinói gyapjúba burkolnunk magunkat a hőségben!
6. Biciklis esőköpeny láthatósága
Fényvisszaverő elemek gondoskodnak arról, hogy még esős időben is könnyedén észrevehetőek maradjunk.
7. Biciklis esőköpeny anyaga
A kerékpáros technikai ruházatnál megszokott anyagokat és tulajdonságokat nem érdemes a biciklis esőköpeny kapcsán keresni, hiszen ez teljesen más jellegű ruhadarab. Mivel alul teljesen nyitott, ezért nem igényli, hogy lélegző legyen, alul kellőképpen tud szellőzni.
Poliamid alapanyagú, felső rétege pedig poliuretánból készült. Teljes mértékben szél- és vízálló tulajdonságú. Anyaga ellenáll az UV-sugárzásnak, így az nem károsítja.
Az olcsóbb árkategóriájú poncsókon csak egy irányban lehet kivezetni a kezünket, a drágább változatoknál (Vaude) már több lehetőség van: vagy oldalt, vagy elől lóghat ki a kezünk. Ez utóbbi változatnál találunk két kis pántot, amikbe kezünket bele tudjuk akasztani, hogy a szél ne tudja az arcunkba fújni a biciklis esőköpeny elejét.
Varrása hegesztett, így nem kell varrás menti beázástól tartanunk.
Biciklis esőköpeny tisztítása
A szokásos technikai ruházat egy része mosható mosógépben, többi csak kézmeleg vízben, mosógép nélkül tisztítható. A biciklis esőköpeny megint más kategória: egész egyszerűen letörölhető az anyaga mosószeres szivaccsal. Ez elegendő tisztítás, az ettől erősebb beavatkozás kárt tehet benne, eltörhet az anyaga, így ne érdemes ezzel kísérlezetni.