Az első dolog talán, ami a maszk szó hallatán az embereknek eszébe jut, az a háztartási boltban is kapható, egyszerű, gumipántos, vagy a festők (szobafestők, autófényezők) komolyabb szűrőbetétes maszkja.
A biciklis maszk kifejezés említésére az első, amire gondolhatunk, az a városi forgalomban használt szűrőmaszk, talán csak utána jut eszünkbe a télen kerékpározók hideg ellen védő kiegészítője.
Lássuk, miben különbözik a kétféle típusú biciklis maszk!
- Biciklis maszk a tiszta levegőért
Bármely hétköznapi bringás tapasztalhatott már városi tekerések során szúró, égető érzést tüdejében egy levegőtlen, meleg napon bringázva.
Ezt okozhatja a levegőben szálló por, és a többi jármű kipufogógázai. A por ellen védekezni egy egyszerű kendő, csősál, vagy a már említett festőmaszk is elegendő lehet, de a kipufogógázok ellen hatásosabb védelemre van szükségünk. A ma kapható biciklis maszkok ezért aktív szénszűrős rendszerrel vannak ellátva, melyet majdnem minden gyártó párakieresztő szeleppel egészít ki.
A Respro cég többféle biciklis maszkot gyárt, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelő tudású és kinézetű terméket.
- Legkézenfekvőbb városi közlekedésre a City nevezetű biciklis maszkjuk, ami porszűrő tulajdonsága mellett a kipufogógázok, benzingőzök szűrésére is alkalmas.
- Techno: formára a city-vel megegyező, szűrőbetétjét tekintve viszont eltérő változat, mely a légúti allergiától (pl. pollenallergia) szenvedő kerékpárosok biciklis maszkja.
Bármelyik modellt választhatjuk az előző kettő közül, mert a szűrőbetéteik méretét tekintve egyformák, ezért egymással kompatibilisek, egy maszkot elég venni a kétféle felhasználáshoz, és abban cserélni a betéteket. Mindkét típus M és L méretben kapható.
- Sport változat: előző két típushoz képest jóval nagyobb légáteresztő képességgel rendelkezik az aktív igénybevétel miatt. Ez a modell is M és L méretekben található.
- Legnagyobb igénybevételre ajánlott a Cinqro, ami a Respro elit maszkja, ez a legnagyobb légáteresztő-képességű maszk. Ehhez kétféle szűrőbetét jár, az egyik a városi/országúti sporthoz, másik a terep kerékpárosoknak szánt betét. M, L, XL méretben beszerezhető.
A maszkok neoprén anyagból készültek, tépőzáras rögzítéssel. Hölgyek számára nem készült külön modell vagy méretezés, ezért számukra általában az M-es méretet szoktuk javasolni.
Hivatalos ajánlás szerint a szűrőbetét élettartamát London méretű városhoz adják meg, 1 hónapos időintervallumra, vásárlóink tapasztalatai alapján Budapesten élőknek másfél-két havonta érdemes cserélni a betétet. Természetesen ez a használat aktivitásától is függ, ezt az időtartamot felülírja, ha elszíneződést, vagy fura szagot érzünk a betéten.
- Biciklis maszk a hideg ellen
Az őszi és tavaszi hűvösebb estéken tökéletesen elegendő lehet az arcunk elé húzott csősál, de a téli kerékpározás elengedhetetlen tartozéka a hideg ellen védő biciklis maszk.
- Egyik változata arcunkat szabadon hagyó, símaszkhoz hasonló kialakítású biciklis maszk, nyakunkat is védi.
- Másik fajta biciklis maszk a télen is aktív motoros futárok által is jól ismert modell, ami a vállat, nyakat, mellkast is védi a kihűlés ellen.
- Harmadik variáció csak a szemünket hagyja szabadon, orrunkat és szánkat takaró típus.
Ebből a háromból az utca embere által is biciklis maszkként ismert típusról, az orrunkat, szánkat takaró típusról írunk bővebben.
A legnagyobb hidegben a testünkből kiálló testrészek védelmét a legnehezebb megteremteni. Ez hatványozottan igaz a fejünkre. A fület egy speciálisabb sapkával megóvhatjuk, de orrunkat és szánkat csak biciklis maszkkal tudjuk hatékonyan védeni a hidegtől. Ezek a ruhadarabok kialakításukat tekintve nem akadályozhatják a szabad légzést, a testrészeink kihűlését annál inkább.
A szájat a gyártók teljesen letakarták, majd ezt a problémát az orr-résznél egy egyszerű kivágással oldották meg.
A téli biciklis maszk anyaga polár és technikai anyagok kombinációja, lehetőség szerint antibakteriális, mivel a kilélegzett pára melegágya a bacillusoknak.