Sokan a biciklis szemüvegek használatának okát tévesen ítélik meg. Pedig egyáltalán nem biztos, hogy nagyzási hóbort, feltűnési viszketegség, különcködés, vagy a divat áll a háttérben. A szemünk biciklizés közben fokozott igénybevételnek van kitéve, emiatt minden körülmények között védenünk kell. Ezért, amikor ezen kiegészítő vásárlására készülünk, többféle szempontot kell mérlegelnünk és figyelembe vennünk.
Mivel a biciklizés Magyarországon az egyik legnépszerűbb szabadidősportnak számít, ezért szinte mindenki találkozott már azzal a kellemetlen érzéssel, hogy kerékpározás közben könnyezni kezd a szeme, vagy teljesen elvakítja az erős napsütés. Ezek a kellemetlenségek egy jól kiválasztott biciklis sportszemüveggel kiküszöbölhetők és ezáltal a minél jobb teljesítményre lehet koncentrálni.
Amennyiben a biciklis sportszemüveget rendszeres, gyakori sportolás céljából használod, akkor feltétlenül egy állítható, széles látómezővel rendelkező, pillekönnyű, légies, gazdagabban felszerelt típusban célszerű gondolkodnod. A kényelem ebben az esetben rendkívüli fontossággal bír, hiszen a szemüveget gyakran és hosszú ideig viseled. Figyeld meg, amennyiben kicsit hosszabb ideig van a szemüveg a fejeden, ebben az esetben sem nyom a halántéknál és az orrnyeregnél, mivel az fejfájáshoz fog eredményezni.
Szintén fontos szempont az ideális méret kiválasztása. Nem szabad, hogy a szár alatt, vagy felett az ujj beférjen, mivel így a védelmi funkciót a sportszemüveg nem képes ellátni, viszont az sem jó, ha az arcra teljesen rátapad, mert akkor a párásodás kockázata, a kerékpáros egyik legfőbb ellensége jelenti a legnagyobb problémát, ami akár balesetveszélyt is okozhat. A szellőzést a kereten és a keret és a lencse közötti apró lyukak biztosítják.
Hegyi kerékpározás esetén az állandó rázkódás miatt szükséges, hogy a szár belső oldala csúszásmentes, ún. grippel legyen ellátva, illetve a szárhoz akár fejpántot is lehessen rögzíteni. Főleg gyerekek esetében, akiknél elengedhetetlen a sisak használata bringázás közben, mindenképpen javasoljuk, hogy azzal együtt próbálgassák a sportszemüvegeket az üzletben.
A minőségi sportszemüvegek speciális műanyag és/vagy fém (pl. titán) alapanyagokból készülnek, amelyek a fokozott igénybevételre lettek kifejlesztve. Könnyűek, ütésállóak, rugalmasak, ellenállnak az eső, izzadtság okozta korróziónak, ezenkívül még a szélsőséges hőingadozásnak.
Fényre sötétedő, vagy cserelencsével ellátott biciklis sportszemüveget válasszunk? Ez bizony örök, és valóban nehéz kérdés marad. Valóban nehéz kérdés;
A fényre sötétedő lencse hallatlan előnye, hogy a fényviszonyokhoz remekül alkalmazkodik, viszont miután azok állandóan változhatnak, eltart egy ideig, amíg besötétedik, illetve kivilágosodik. A kerékpárosoknak elsősorban a rózsaszínről, barnáról, vagy sárgáról tovább sötétedő lencséket ajánljuk, mivel nagyon jó kontrasztfokozók (akár felhős időben és erdőben is), köszönhetően az enyhe alapszínüknek, illetve a fényre sötétedési tartomány is kisebb, ezáltal a reakcióidejük gyorsabb, a víztisztáról sötétedő lencsékkel szemben.
A cserelencsés megoldás minden időjárási körülményre és napszakra létezik ideális szín. Létezik olyan típus, ahol a termékhez egy, vagy több cserelencse, illetve mindegyik modellhez rendelhető tartozik pótlencse is hatalmas nagy színválasztékban.
Hátrányuk azonban, hogy egy másikat mindig magunkkal kell vinni és nem minden esetben áll módunkban (pl. verseny közben) a cserére. A lencsecsere bizonyos típusoknál egyszerűen és gyorsan megoldható, köszönhetően a lencsecsere technológiáknak. A lencsecsere során azért előfordulhat, hogy összemaszatoljuk, de a legtöbb modell tartozéka a kemény tok mellett a puha tok is, amely egyben az alapanyagának köszönhetően törlőkendőként is funkcionál.
- 1. Biciklis szemüveg és az UV sugárzás
Egyrészt az UV sugárzás a szemre (is) fokozottan veszélyes, másrészt nagyon zavaró (és balesetveszélyes, hiszen elvakíthat), ha kerékpározás közben az ember szemébe süt a Nap. A napellenző egy egyszerű védelemre alkalmas, részben megoldás erre a problémára, ám a Nap általában nem a megfelelő szögben süt az ellenző szempontjából, így nem tudjuk kivédeni.
Szerencsére a legtöbb gyártó szemüvege hatásos védelmet nyújt az UV sugárzás ellen, ám a lencsék tisztasága, illetve a torzításuk is eltérő lehet, így a szemünknek inkább ártunk akár napi pár órai szemüveghasználattal is.
- 2. Sérülések elleni védelem a biciklis szemüveg esetén:
Eséskor a közvetlenül az arcunk/szemünk elé helyezett szemüveg újabb veszélyforrást jelenthet, hiszen egy nem erre a célra szánt darab akár már egy ág csapásától is eltörhet, sebeket ejtve vele az arcunkon.
Éppen ezért a gyártók biciklis szemüvegeket magnéziumból, titánból, szilíciumból készítik, melyek esés következtében nem törnek, csupán deformálódnak, hiszen rugalmasabbak és ellenállóbbak az átlagos szemüvegek anyagánál. Ha a megfelelő anyag törhetetlen lencsével párosul, szemünk és arcunk védelme szinte maximális.
- 3. Biciklis szemüveg szellőzése
Az izzadság sem barátunk bringázáskor. Biciklizés közben az izzadság nemcsak zavaró, hanem veszélyes is lehet. A nedvesség hatására a szemüveg az orrnyergen lefelé csúszik, és folyamatosan vissza kell igazítani. A gyártók azonban a hosszú évek folyamán egyre biztonságosabb megoldásokkal állnak elő, mára már a szemüvegeket tapadó gumírozással látják el mind az orrnyeregnél, mind a szemüveg szárainál.
Emellett az is fontos, hogy ne párásodjon be a biciklis szemüveg lencséje, azaz a megfelelő szellőzés is elengedhetetlen.
- 4. Kényelmes biciklis szemüveg
Annak érdekében, hogy a szemüveg viselése kényelmes legyen, mindenképpen olyat válasszunk, amit a fejünk méretéhez igazíthatunk. Mert nincs két egyforma fejforma, hiába győzködnek az ismerősök, hogy nekik melyik extra-kényelmes, ha nekünk teljesen más az arcfelépítésünk.
Az állítható orrnyereggel kialakított modell lehetővé teszi, hogy a szemüveg ne feküdjön fel az orrnyeregre, illetve a lencséket a szempilláinktól is ideális távolságban tartja meg.
A szemüvegek állítható szárvége is a kényelmes használatot biztosítja. Ebben az esetben sincs (nem is lehet) egységes álláspont az egyenes szár, kontra fül mögé hajlított szemüvegek kényelmességének kérdésében.
- 5. Biciklis szemüveg alkalmazkodása az időjáráshoz:
Mivel más és más időjárási körülmények között kényszerülünk biciklizni, úgy napsütésben, mint borús időben, fontos, hogy a biciklis szemüveg minden időjárási viszonynak megfeleljen. A megváltozott fényviszonyok miatt különböző lencséket ajánlott használni. Ezért mindenképpen különböző színű, cserélhető lencséket tartalmazó kiegészítőt válasszunk.
De még ennél is optimálisabb megoldást jelent a fényre sötétedő lencsék használata. Ebben az esetben nem kényszerülnünk cserére megváltozott fényviszonyok esetén (pl. a tűző nap elől betérünk egy árnyékosabb erdős részre), mivel a szemüveg lencséje automatikusan alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez.
- 6. Dioptriázható biciklis szemüveg
Azok, akik a mindennapi életben is szemüveget hordanak, mindenképpen dioptrizálható szemüveget válasszanak.
Szerencsére mára már ez sem jelent problémát, ez a Rudy Project által gyártott, dioptriázható kerékpáros szemüveg ideális megoldás az állandóan szemüveget viselő kerékpárosok számára.
- 7. Minőségi biciklis szemüveg
Ha sokat használjuk bringás szemüvegünket -márpedig miért ne tennénk?-, akkor mindenképp olyanra essen a választásunk, ami magas minőséget képvisel hosszú garanciális idővel, és amihez elérhető alkatrész-utánpótlás, így akár 12-15 év tartós használatot biztosít viselőjének.
Minden kerékpáros számára ideális termékek a Rudy Project kerékpáros szemüvegei. A széles választéknak köszönhetően a saját igényeinek, ízlésének megfelelő modellt minden kerékpáros megtalálhatja, akár a sötétedő lencsésre, netán a cserélhető lencsésre esküszik, vagy a dioptrizálható típus számára az ideális választás. A Rudy Project neve garancia, amiben mindenki bátran megbízhat!