Kinek mi jutna először eszébe a bringás mezekről? Valószínűleg a versenyzők színes szponzor-logókkal teleaggatott speciális ruházata.
Hétköznapi kerékpárosok számára léteznek visszafogott, mégis funkcionális, mindennapi viseletre szánt bringás mezek. Szerencsére a legtöbb gyártó felismerte ezt az igényt, így a versenyzők, „hobbisták”, komoly kerékpáros látszatát keltők és a munkába járó kerékpárosok is megtalálják e darabok között a számukra tökéletes bringás mezt.
Azon kerékpárosok vágya is meghallgatásra talált, akik mégis szeretnék a versenyzőknek járó profizmust beépíteni mindennapjaikba, de nem szeretnének túl színes bringás mezt nagy feliratokkal: számukra logó nélküli szolidabb színű felsőrészek is elérhetőek már.
Azok számára, akiknek a kerékpár közlekedési eszköz, ezt próbálják a gyártók a legkényelmesebbé tenni, hogy ne zavarja őket az utcai ruházat: elérhetőek azon pólók, ingek, nadrágok, farmernadrágok, melyek a bringás mezek anyagából készülnek, szabásuk mégis hétköznapi ruházat látszatát keltik, így nem kínos benne bankba menni, vagy akár tárgyalásra sem. (pl. Endura Urban)
Miben különböznek a mezek egy átlag pamut pólóktól?
Akik sokat tekernek, tapasztalhatták, hogy ingben, pólóban teljesen elázik a ruházat az izzadságtól, mivel a párát nem ereszti át. Ezek a 100 %-os pamut pólók a mindennapi viseletre komfortosak, de intenzívebb mozgás közben már nem praktikusak, erre valók a bringás mezek.
Az Endura ruházatának létezik olyan, megjelenésében utcai pólója, ami ugyanolyan anyagú, mint a bringás mezek, ezáltal biztosítja a test hőháztartását és páraelvezetését. Ezek a mezek megfelelőek a mindennapi közlekedésre, de hosszabb távon bringázóknak, vagy hétvégi túrázóknak nem praktikus.
Túrára, vagy hosszabb távú bringautakra szánt bringás mezek szabásukban és kialakításukban is eltérnek az előzőektől, mert 1-2-3 zsebbel rendelkeznek derékrész környékén, illetve az aktívabb használat miatt léteznek hálós kialakításúak is a jobb szellőzés érdekében.
Félig lehúzható, vagy teljes cipzárral rendelkeznek elöl, így könnyebben lehet szellőzésüket változtatni.
Hobbi versenyzők és profik részére még ezek a bringás mezek is egyszerűek lehetnek, nekik már fontos, hogy testhezálló, jól szellőző, könnyű, mozgásban nem akadályozó, szinte észrevehetetlen ruházatuk legyen -akár egy plusz bőrréteg-, hogy maximális teljesítményükben ne gátolja őket semmi.
A legprofibb bringás mezek között nem csupán rövid ujjú, de a hosszú ujjú, speciálisan nyári, őszi, téli és tavaszi bringás mezek is megtalálhatóak.
Ezek a ruhadarabok a legdrágább, de a legtöbb fejlesztést, speciális tudást tartalmazó bringás mezek, de nem véletlenül, hiszen a versenyzésre szánt ruházattal fontos leküzdeni a légellenállást is, semmiképp sem hétköznapi viselet.
Szilikon csíkok biztosítják a karnál és derékrésznél, hogy mozgás közben ne csúszkáljon a mez, és ne vonja el a figyelmüket a versenyről, ne kelljen folyton igazgatni.
Bringás mezek és az UV:
Fontos tudni, hogy a profiknak szánt bringás mezek már olyan leheletvékony anyagból készültek a pille súly érdekében, hogy a nap káros sugarai számára is szinte láthatatlanok, ezért mez alatt is komoly leégés lehet a vége, ha nem használunk naptejet a megfelelő időközönként.
Ez főleg a túrázókat érinti, illetve az országútis kerékpárosokat.
A bringás mezek tisztítása:
- mindig a belevarrt címke figyelembevételével!
- történhet természetes tisztítószerekkel is, de nagyobb igénybevétel esetén (pl. mindennapos használat esetén) ajánlott legalább havonta egyszer speciális, technikai ruházathoz való mosószerrel átmosni, hogy a szagok maximálisan eltűnjenek a ruházatból.
- használatot követő szárítás után, vagy azonnal levételt követően, hogy ne büdösödjön be a nyirkos ruha, mert akkor szinte kivehetetlen szagokkal „gazdagszik”.
- mindig a hőfok betartásával történjen, hogy ne károsodjanak azok a részek sem, amik nem bírják a 30-40 foknál magasabb hőmérsékletet.
- ajánlott a mosógépek sport programjának használata.