Egy eléggé megosztó téma következik, a gyermek kerékpáros bukósisakok. Hogy miért is annyira megosztó?
Ha léteznek megosztó kérdések a kerékpártartozékok témakörében, akkor a most tárgyalt téma egészen biztos ezek közé tartozik. Noha Budapest a kifejezetten forgalmas városok közé tartozik, ennek ellenére a Magyar Kerékpárosklub aktivistái szerint a fővárosi kerékpárosok mintegy 20,5 %-a visel bukósisakot, és ezen belül is inkább a férfiak.
Mivel Magyarországon nem kötelező a bukósisak használata, sokan ki is használják ezt. Vannak kerékpárosok, akik szerint az üzleti életben való megjelenéshez nem illik, mások egyszerűen a hajukat féltik, megint mások úgy vélik, hogy túl nehéz, esetleg nem divatos. Ám ezek inkább csak kifogásoknak tűnnek.
Ami viszont még ennél is szomorúbb, hogy sok szülő a gyermeke testi épségét sem félti, mondván, a gyerek már régóta tud biciklizni, nem száguldozik és sosem borult még a bringával.
A bringás társadalmat a mai napig megosztja a kerékpáros fejvédő használatának szükségessége. A sisak-kérdésben mindenkinek megvan a saját pro és kontra érve, számtalan anekdotát sorakoztat fel mindkét oldal, a nemzetközi fórumokon a koponya-alapi töréstől a sisak által okozott hamis biztonságérzetig a felek egymást győzködik. Érdekes, hogy amíg nyugaton a jogszabályok bizonyos esetekben már kötelezővé teszik a bukósisak használatát, Magyarországon úgy tűnik erre még várni kell. Pedig a sisak azért lett kitalálva, hogy kritikus esetekben a koponya helyett törjön össze, ezáltal elnyelve a fejet érő ütés erejét.
Mi felnőttek a saját jogunkon döntünk a biztonságunkról, de mi vagyunk felelősek gyermekünk biztonságáért is. Azonban súlyos hanyagság, mi több, felelőtlenség a gyermeket sisak nélkül hagyni kerékpározni.
Mint említettem, a kerékpáros társadalomban számos érv és ellenérv – és bizony hamis tévképzet – él a bukósisak gyakorlati hasznáról.
Az egyik érv, amit kifogásként fel szoktak hozni, hogy a kerékpár eleve sokba kerül. Ami sok esetben kétségtelenül igaz is lehet, de ne a gyermekünk biztonságán kezdjük meg a spórolást. Ráadásul (a tévhitekkel ellentétben) a minőségi gyermeksisakok árfekvése igen kedvező: A bukósisakok ára 7.490 Ft-tól 14.990 Ft-ig terjed.
A másik, sokat hangoztatott érv, hogy a gyerek ügyes, úgysem fog elesni – ám a baj megtörténhet egy pillanat alatt és hiába bármilyen ügyes a gyerek, egyáltalán nem biztos, hogy az az ő hibájából következik be.
Van egy harmadik érv is, miszerint nem szeretik hordani, mert kényelmetlen. Minden gyártó a bukósisakjait más-más fejformához készíti, sőt, különböző formák egy márkán belül is léteznek. A vásárlásba vonjuk be a gyermeket is, válasszon ő: ha az első nem jó, jöhet a következő. A jobb gyermek sisakok már ugyanazokat a méretállítási és rögzítési rendszereket alkalmazzák, amiket a felnőtt modellekben is megtalálunk (a fejméret méretállásonként 4-5 centiméteres tartományban állítható).
Még két érvet meg említenünk. Az egyik, hogy a nagy melegben megfő a gyerek feje. Fontos, hogy megfelelő legyen a kiválasztott bringás bukósisak szellőzése. Mivel a kerékpározás jellemzően aktív nyári tevékenység, ezért az izzadás elkerülhetetlen. Fontos a jó minőségű szivacsozás, ami a körkép összes modelljére jellemző, így mindegyik szivacsbetét egyaránt gyorsan száradó, kivehető és mosható. A bemutatott sisakok általában 8 vagy több, rovarhálóval védett szellőzőnyílással rendelkeznek, amelyek a gyermek fejének megfelelő szellőzést biztosít.
És legvégül, hogy a bukósisak csak a forgalomban szükséges, ami viszont óriási tévedés! A sisak használata nem függ a tudástól és körülményektől. A sérülés kockázata a tanulási folyamat során sokkalta nagyobb, emiatt fontos, hogy a gyermek ezalatt természetesnek tartsa a bukósisak használatát! Ha már az alapoktól kezdve megtanítjuk a sisak viselésének fontosságát, minden egyes gyakorlásnál ráadjuk, a kerékpározáshoz rövid időn belül már saját maga fogja felvenni. Ehhez viszont az kell, hogy a szülő jó példával járjon elő. Ugyanez vonatkozik a KRESZ szabályainak betartására is. Fontos szabály, hogy 12 év alatti gyerek főútvonalon még szülői felügyelettel sem kerékpározhat!
Tehát mindenképpen ajánluk a gyerek kerékpáros sisak használatát, mert a gyerek kerékpáros sisak védelmet nyújt az ütések ellen.
Sok minden pótolható: a kerékpár alkatrészei, akár az egész kerékpár is, de a gyermekek egészségét nem érdemes kockára tenni a fejvédő használatának elmulasztásával.
A fejünk nagyon érzékeny az ütésekre, a gyermekeké még inkább, így bukósisak nélkül egy váratlan eséskor komolyabban is megsérülhet.
Nem éri meg inkább beszerezni egy gyermek kerékpáros sisakot, és minimálisra csökkenteni ennek esélyét? A kis kerékpáros legfőbb védelmét éppen a fejvédő adja, ne bízzuk a véletlenre!
Gyermek kerékpáros sisak a napsugarak ellen
Tavasszal az első napsugarak kicsalogatják a gyermekeket is a szabadba. A gyermek kerékpáros sisak a nap elleni védelmet is szolgálja, főként a sildes változat, mely szemünket is kíméli a nap sugaraitól. Általános használatra érdemes olyan fejvédőt beszerezni, melynek állítható, levehető a sildje.
A gyermek kerékpáros sisak hatalmas választékban elérhető
A kerékpárboltok kínálatában számtalan modell között válogathatunk, érdemes is végignézni, próbálgatni, mivel nem minden ember rendelkezik azonos fejformával, és a rosszul kiválasztott sisak hosszabb távon kifejezetten kényelmetlen lehet, így azt javasoljuk, gyertek el üzletünkbe, és próbáljátok rá a gyermek fejére! Rengeteg szebbnél szebb, élénk színű és mintájú sisak készült a kicsiknek, akik szívesen választják ki a nekik tetszőt, és alig várják, hogy kipróbálhassák bringázás közben.
A fejvédők árai sem egyformák, és bár még egy legolcsóbb áruházi csoda is jobb, mint bukósisak nélkül nekiindulni, mégsem javasoljuk ezek megvételét. Nem sokkal drágábban már jóval biztonságosabb darabokat találhattok üzletünkben, ahol a hozzáértő kollégák segítenek a választásban. Fontos, hogy biztonságban tudjuk őket, ezért már a kezdetektől minőségi bukósisakot javaslunk!
A gyermek kerékpáros sisak és a biztonság
Arról már írtunk, miért fontos a bukósisak használata. Arról azonban még nem, honnan tudhatjuk, hogy kellően bevizsgált terméket tartunk-e a kezünkben? A sisakokon többféle jelölést találhatunk: EN1078, EN1099, ANSI Z80, ezekből tudhatjuk, milyen szabványoknak felel meg az adott bukósisak.
Fontos tudni, hogy a legkiválóbb sisakokat sem kíméli az idő és az UV-sugarak, melyek miatt az anyag elöregedik, így legkésőbb 5 évente cseréljük le az addig használt sisakot!
Amennyiben ért minket valamilyen baleset a sisakban, úgy ebben az esetben haladéktalanul cseréljük le, mert olyan sérülések keletkezhettek benne, melyek bár nem láthatóak számunkra, de mégsem nyújtaná többet az addig ígért biztonságot.
A gyermekek kis korban még nem tudják eldönteni, mi az érdekük, és mi válik javukra, ezért a felnőttek, szülők felelőssége a kerékpáros sisak használatára szoktatni őket! Mutassunk példát gyermekeinknek, és így ez alap értékként épül be életükbe!