https://berguson.hu/kerekparos-ruhazat/kerekparos-mezek/hosszu-ujju-mezek
Az alábbi cikkünkben a hosszú ujjú kerékpáros mezek tulajdonságairól, főbb jellemzőiről lesz lesz szó, illetve arról, mi az alapvető különbség a hétköznapokban használt pamut póló, vagy vékony pulóver, illetve a kifejezetten kerékpározáshoz kifejlesztett mezek között.
Ma már szinte minden kerékpáros ruházati cég, amelyik kicsit is figyeli a kétkerekűzés szerelmeseinek visszajelzéseit, kínál a bringások számára olyan, kifejezetten téli használatra kifejlesztett felszerelést, amely egyszerre képes a legmagasabb fokon teljesíteni a hideg idő beköszöntével, emellett pedig több elvárásnak is maximálisan eleget tesz. Miben is különböznek a tavaszi, nyári használatra kifejlesztett kerékpáros ruházatok a télen használt társaiktól? Hiszen az eltérő időjárás miatt eleve más elvárásoknak kell megfelelniük, mások a prioritások a kellemes, illetve a hideg időben használt ruházatok esetében, noha napjainkban természetesen mindkét szegmensben magas minőségű, professzionális darabokkal találkozunk. Az első és legfontosabb követelmény, hogy egyszerre tartsa melegen a kerékpárost, védjen a szél és a csapadék ellen, emellett pedig rendelkezzen megfelelő lélegző tulajdonságokkal (más szóval egyidejűleg az izzadságot engedje ki és a meleget tartsa bent). Ennek köszönhetően még egy hosszabb túra alkalmával sem izzad bele a ruházatba a kerékpáros.
Télre való általános használatra kifejlesztett hosszú ujjú kerékpáros mezek
Ősz végén, illetve a tél folyamán, majd a kora tavaszi időben az időjárás igencsak változatos és kiszámíthatatlan, sőt szeszélyes is tud lenni, ezért plusz elvárás ezekkel a termékekkel szemben, hogy viszonylag nagyobb hőmérsékleti tartományban is lehessen őket használni. Mert azért lássuk be, öt fokonként igencsak felesleges pénzkidobás lenne külön-külön ruhát megvásárolni. Emiatt ezeket a termékeket általában 0 és 15 fok között tudod úgy használni, hogy 2 fokban sem fogsz fázni és nem lesz benne meleged 12 fokban.
A ruházati cégek a kora tavaszi, késő őszi időjáráshoz általában 5-15 fok közötti tartományt adják meg, vagyis ezek a termékek eggyel melegebb viszonyok közé készülnek. Ezek a téli termékek általában a tudás és az ár tekintetében egyaránt a termékpiramis csúcsán találhatók. Emellett létezik egy -8 és +5 fok között ajánlott termékskála is, viszont ezeket általában kis időintervallumban lehet csak használni itthon, ezért nem igazán éri meg a megvásárlásuk. Magyarországon fagypont alatt egyébként is csak nagyon kevesen pattannak nyeregbe.
Napjainkra, köszönhetően az állandó fejlesztéseknek és a vásárlói igények, visszajelzések folyamatos szondázásának, a kerékpáros ruházati technológia maximálisan kiforrta magát. Amíg egy-két évtizede télen még csak többréteges öltözködéssel lehetett bringázni, addigra napjainkban már elégséges egyetlen magas tudású, általános szett az egész évszakos használatra. Köszönhetően az egyre jobban és professzionálisabban kialakított rétegeléseknek, ezek a ruhadarabok 2-3 fokban, illetve 10-12-ben ugyanolyan alkalmasak a mindennapi használatra. Ezenkívül mellőzni lehet a többrétegű öltözködést is, általában a technikai aláöltözék változtatásával tudsz az adott hőmérséklethez legoptimálisabban alkalmazkodni.
Mind tapasztalhatták azok, akik főleg tavasszal és ősszel sokat tekernek, hogy a hétköznapi ruházatuk az izzadságtól teljesen elázik, mivel az nem képes a test párájának áteresztésére. A szél azonban könnyedén átfúj az anyagukon, nedves ruhában kerékpározni pedig nagyon nem kellemes érzés. Tökéletesen megfelelnek mindennapi viseletnek, azonban intenzívebb mozgás közben már egyáltalán nem praktikusak. A hosszú ujjú kerékpáros mezek itt lépnek képbe.
Csakúgy, mint a hétköznapi viseletre kialakított ruhadarabok esetében, úgy a hosszú ujjú kerékpáros mezek között is többféle típust különböztetünk meg.
Tavaszi/őszi, hosszú ujjú kerékpáros mezek
A hűvös időre szánt vastagabb, hosszú ujjú kerékpáros technikai ruházatok a nyári mezek tökéletes kiegészítői, segítve ezzel a komfortosabb kerékpározást a hűvösebb éjszakákon, vagy magasabb hegycsúcsokon egyaránt.
A lecipzározható, hosszú ujjú kerékpáros mez az egyik speciális verziója, ami rendkívül praktikus, amennyiben az a cél, hogy kevesebb ruhadarabot hordjunk magunkkal.
Ezek még nem speciális szél- és esőálló, hideg ellen kialakított téli darabok, inkább a vastagabb anyaguknak köszönhetően a már meglevő ruházatunkat egészítik ki. Fontos részét képezik azok ruhatárának, akik egész évben kerékpároznak, mert a réteges öltözködés így oldható meg a legtökéletesebben.
Téli hosszú ujjú kerékpáros mezek
Többféle típust találunk ezek között, a választásunkat csupán a pénztárcánk vastagsága és az igényeink befolyásolhatják.
– A legegyszerűbb, legolcsóbb és legkedveltebb típus az ún. polár béléses, lélegző anyagú hosszú ujjú kerékpáros mezek. Népszerűségük oka a tökéletes kombinálhatóságuk: egy minőségi esőkabáttal együtt akár a tél kezdetéig is használhatják a kevésbé fázós kerékpárosok.
– A komolyabb és drágább hosszú ujjú kerékpáros mezek már nem csak melegítenek, és a testpárát vezetik el, hanem különféle membránoknak és betéteknek köszönhetően szél- illetve esőállóak is. Az összes, a kerékpáros ruházat tervezésével komolyabban foglalkozó gyártó termékkínálatában megtalálhatóak. Ezek a típusok tartalmazzák a legtöbb fejlesztés eredményét, az elégedett vásárlókat hosszú távon kiszolgálva.
Nyári hosszú ujjú kerékpáros mezek
Ennek a speciális változatnak a funkcióját sokan addig nem értékelik kellőképpen, míg több ezer méter magas csúcsokra fel nem tekernek (ahol a nap sugárzása miatt hófallal körülvéve sem fáznak, ugyanakkor könnyen leéghetnek). Főleg az országúti kerékpárosok között örvendenek hatalmas népszerűségnek. Továbbfejlesztett változatuk a mellkasi résznél és karoknál szélálló membránnal ellátott, végig cipzáros kivitelűek, a derékrésznél több zseb található. (ilyen például az Endura FS260-Pro)
Hosszú ujjú kerékpáros mezek és az UV-sugárzás
Hosszú ujjú ruházat viselése közben meg vagyunk győződve arról, hogy nem árthatnak nekünk a nap káros sugarai. Ez azonban nem minden esetben van így, hiszen a versenyzőknek gyártott hosszú ujjú kerékpáros mezek sokszor annyira vékonyak, hogy a bőrük könnyedén leéghet alatta, ha megfelelő időközönként nem használnak naptejet.
A hosszú ujjú kerékpáros mezek tisztítása
– A ruhadarabunk tisztítására vonatkozó előírásokat mindig olvassuk át alaposan.
– Soha ne hagyjuk bebüdösödni a ruhát (pl. nedvesen semmilyen körülmények között ne hajtogassuk össze és ne tegyük el). Ha nem áll módunkban rögtön kimosni, inkább rakjuk ki száradni, de a legjobb, ha a lehető legrövidebb idő alatt a mosógépbe kerül.
– Annak érdekében, hogy ne károsodjon a technikai ruházat, maximum 30-40 fokon mossuk.
– Vegyszermentes mosószereket is használhatunk, de nagyobb igénybevétel esetén speciális szerrel legalább havi szinten is mossuk ki, hogy a kellemetlen szagokat kiűzzük a mezünkből.
– Érdemes a sport programot használnunk a mosógépünkön. Az újfajta háztartási eszközökön már elérhető ez a funkció is, igénybevételével a ruházatunk felhasználási idejét is megnövelhetjük.