A kerékpáros kabátok segítségével, a bringások gyakorlatilag bármilyen időben nyeregbe pattanhatnak, hogy a kedvenc szenvedélyüknek hódolhassanak. A legmodernebb anyagok felhasználásával készülnek és a kerékpárosok minden igényét kielégítik, akár lelkes hobbistáról, vagy profi bringásról legyen is szó.
A kerékpáros legfőbb ellensége télen a hideg, így nagyon fontos, hogy első körben megfelelő tudású, speciális öltözetről gondoskodjunk, akár rövidebb, akár hosszabb kerékpártúrára készüljünk is.
Réteges öltözködés
A szüleinktől kiskorunkban megtanultuk, hogy rétegesen öltözzünk fel. A téli kerékpározás során is ez a legfontosabb szempont, amire fokozottan figyelnünk kell. Nagyon fontos, hogy olyan kerékpáros ruhát válasszunk, amelynek a légáteresztő képessége megfelelő, ezáltal tudjuk csak elkerülni a beleizzadást. Átnedvesedett ruhában bringázni egyrészt nem komfortos, kényelmetlen körülmények között pedig a kerekezést sem fogjuk élvezni. Nem beszélve arról, hogy ezáltal nagyon könnyen megfázhatunk, az egészségünk megóvása pedig mindennél fontosabb. Tehát igazából nem is a hideg, hanem az izzadás az, ami kiadós megfázásokat okozhat, ezt pedig érdemes mindenképpen elkerülni, ezért a réteges öltözködés mellett a ruha anyagára is mindenképpen szükséges fokozott figyelmet fordítani a vásárlás és a szett összeállítása során.
Az izzadás elkerülése
A téli kerékpározáshoz túlöltözni nem érdemes, elég, annyi, hogy ne fagyjunk le a bringáról, viszont az öltözékünkbe mégse izzadjunk bele (ha nem vagyunk kellőképpen tájékozottak ezen a téren, érdemes kikérni a vásárlás alkalmával az eladó, vagy egy tapasztalt bringás ismerősünk tanácsát). Nem baj, ha induláskor kicsit még fázunk, a sportolás közben a szervezetünk úgyis termel annyi hőt, ami kompenzálja azt. A téli túrának tehát annyi ruhában vágjunk neki, amennyiben az elején még pont egy kicsit cidrizünk. Az természetesen sosem árt, ha van még valamilyen tartalék pulóver, vagy kabát nálunk.
A másik, amivel az izzadás elkerülhető, vagy legalábbis minimalizálható, az a megfelelő nedvszívó és légáteresztő képességű ruha kiválasztása. Anélkül, hogy nagyon belemennénk a dologba, ezen a ruházatok kialakításának lényege, hogy az izzadságunkat felszívják és elpárologtatják. Ezáltal a párolgás a hőt nem a testünktől vonja el, ez pedig nagy hidegben nélkülözhetetlen.
1. A legfontosabb tulajdonságok, amiket egy kerékpáros kabáttól elvárunk
– Hatékony védelem az esőtől
– Hatékony védelem a széltől
– Hatékony védelem a hideg ellen
– Jó szellőzés, az izzadságot, azaz a test páráját vezesse ki
2. A kerékpáros kabát típusai
- A széldzseki praktikusan kis méretű, könnyen elcsomagolható, talán még vízálló is (vagy azzá tehető), ám a hideggel szemben már nem nyújt védelmet. Amennyiben vásárláskor nem vagyunk biztosak a termék tudásában, egy egyszerű teszt elvégzésével ellenőrizhetjük: fogjuk meg két kézzel a ruhát, és jó erősen fújjunk át rajta. Amennyiben a másik oldalon érezzük a levegőt, az a termék nem fog hatékony védelmet nyújtani a szél ellen. Annyit mindenképpen tudni érdemes ezekről a termékekről, hogy minden vízálló kabát szélálló is egyben, ám nem minden szélálló kabát véd meg az esőtől.
-
A polár-jellegű thermo kerékpáros kabátok a szél ellen használhatók ugyan, mivel megfelelő hőszigetelők, a vízzel szemben azonban nem képesek hatékony védelmet kifejteni. A három elvárás együttesen csakis magasabb árfekvésben és csakis a legmagasabb technológiai színvonalon biztosítható.
- A „softshell” kerékpáros kabátok megfelelően biztosítják a három kritérium megfelelő egyensúlyát, ám kiemelkedő teljesítményt csakis a szél ellen tud felmutatni.
-
A poncsó az eddigiektől eltérő szabású és funkciójú kerékpáros kabát. Ugyanúgy hegesztett varrással kialakított, viszont a bő szabásának köszönhetően nemcsak a kerékpárost védi, hanem ráhúzható a hátizsákra is. Általában el van látva szellőzőnyílásokkal és a láthatóság érdekében fényvisszaverő csíkokkal is. használat után a saját zsebébe visszahajtogatva könnyendén elfér a mezünk hátsó zsebében is.
Talán nehéz elhinni, de létezik olyan anyag, és egyben belőle készült kerékpáros kabát, amely mindhárom elvárásnak egyszerre felel meg. A modern technikai szövetek és a korszerű gyártási technológiáknak köszönhetően sikerült kifejleszteni egy olyan modellt, ami minden igényünket maximálisan kielégíti, sőt még túl is szárnyalja azokat.
– Rugalmas anyaguknak köszönhetően biztosítják a szabad mozgást.
– A derekunkat plusz védelemmel látja el.
– Egyszerűen tisztítható.
3. A kerékpáros kabát funkciói
Tekerés közben a kerékpáros teste jelentős hőt termel, ezt a tényt a ruházat kiválasztásakor fontos szem előtt tartani. A mozgás során brutálisan nagy mennyiségű testpára keletkezik, amely ha vízcseppekké áll össze, a ruhán keresztül már nem képes távozni, emiatt nagyon fontos, mit veszünk fel a kerékpáros kabát alá. Hideg időben akár két réteg is lehet rajtunk a kabát alatt: az első, ami a testtel érintkezik, antibakteriális hatású, kellemes tapintású, a második réteg a hőszigetelési funkciót tölt be, valamint a testpára kivezetéséért felel.
A kerékpáros kabátnak a szerepe, hogy védje a kerékpárost az esőtől, a hidegtől, a széltől, vagyis az időjárási hatásoktól. Ezért többrétegű, köztes membránnal ellátott, speciális anyagokra van szükség.
A külső hatások elleni védelem mellett gondoskodik a test szellőzéséről is; minél intenzívebb a mozgás, ez a feladat annál nagyobb nehézségekbe ütközik. Ebben nyújtanak felbecsülhetetlen segítséget a kerékpáros kabátokon található szellőzőnyílások.
Ezeket a védelmet nyújtó és egyben a testpárát is kivezető (vagyis lélegző) anyagokat a Gore nevű cég találta fel és fejlesztette ki, és már 30 éve gyártja folyamatosan a Gore-Tex® szöveteket is. További ismert márkák még az Isowind®, vagy például a Windstopper®.
4. A lélegző, kerékpáros kabát anyaga
Ezeknek a lélegző, és egyben a szél- és vízálló anyagok alapja egy többrétegű laminált membránszerkezet, amelyen kismillió apró nyílás található. Ezeken a vízcseppek nem képesek áthatolni, viszont a sokkal kisebb részecskeméretű testpára simán áteresztődik. Emellett megállítja a levegő áramlását, amikor a levegőmolekula megpróbál átjutni a membrán útvesztőin, így védve minket a széltől.
A szeles-esős idő ellen használt kerékpáros kabátok illeszkedése tökéletesen kitalált, a szél nem kap be alá, köszönhetően a testhezálló szabásának, emellett nem csúszik fel. A gallérrésznél és a csuklónál is megfelelő védelmet nyújt. A testhez való illeszkedését azonban kerékpáros testhelyzethez fejlesztették ki, így a vásárláskor érdemes ebben a pózban is megvizsgálni.
5. A kerékpáros kabát tisztítása
A mosást hagyományos módon, hagyományos mosószerrel nem javasoljuk, bár léteznek olyan modellek, melyeknél címkéjük engedi a mosógépben való tisztítást, ez a sűrű használat mellett igen fontos szempont. Ennek ellenére ezen ezek a ruhadarabok is különleges karbantartás igényelnek, hogy sokáig élvezhessük előnyös tulajdonságaikat, emiatt mindenképpen a kézi mosást és áztatást ajánljuk, a tisztítást pedig maximum 30 fokos vízben, öblítőszer használata nélkül.