Sok emberben még mindig az a tévhit uralkodik, hogy télen nem lehet komfortosan és kényelmesen bringázni. Ezzel szemben az igazság az, hogy nagyon is lehet. A bicikli télen is a legmegbízhatóbb közlekedési eszköznek számít.
A téli kerékpározás a nyáritól nem sokban különbözik: az átlagos városi távokon a bringa télen is a legegyszerűbb, leggyorsabb közlekedési eszköz, de hosszabb utakon is a legmegbízhatóbb útitársaddá válhat. Városi közlekedéshez a téli hónapokban is az úti célhoz öltözve, tehát mindennapos ruhánkban indulhatunk el. Nem kell máshogy felöltöznöd, mint ahogyan amúgy is szeretnél, de figyelj ízületeid védelmére, öltözz rétegesen, és vigyél magaddal egy esőkabátot is, hátha szükséged lehet rá!
A téli kerékpározás előnyei
Elsősorban az a vonzó benne, hogy nem kell a megállóban fagyoskodnod, amíg a tömegközlekedési eszközre vársz, ami elvisz az úti célodig, hogy utána még ki is melegedj az emberek közt. Másrészt – az autóval ellentétben – nem kell a dugóban állnod, vagy parkolóhelyet keresned, a lábad a hideg talajt nem érinti, ezáltal kevésbé is fázik, és a sárvédőnek köszönhetően kevésbé lesz havas, sáros, vizes a cipőd is. És végül, de nem utolsósorban: mivel mozogsz, ezért a gyaloglással ellentétben akár vékonyabban is elég felöltöznöd. A rétegességre azonban mindenképpen figyelj!
Öltözködési tanácsok
A legfontosabb a rétegesen öltözködés: megfelelőbb megoldás a több vékonyabb réteg, mint a kevés vastagabb. Az ízületeid védd maximálisan: mindenképpen figyelj oda, hogy minden testrészedet fedje ruha, de hordhatsz aláöltözőket, vagy akár házilag készített ízületvédőt is. Hóesés esetén esőponcsó vagy vízálló dzseki az optimális megoldás, a hideg szél ellen jól jön a szemüveg, hóesés ellen pedig a sildes sapka megfelelő védelmet nyújt. A kapucni ugyan hasznos lehet, de arról nem szabad megfeledkezned, hogy a perifárikus látást jelentősen korlátozza.
A megfelelő ruházat átgondolt összeválogatása minden évszakban kihívást jelent a kerékpárosok számára. Persze idővel kialakul a saját stílus, esetleg egy-egy márkához való ragaszkodás, és a helyzet mindjárt könnyebbé válik. Sok múlhat azon, mekkora összeggel számolhatunk, amint azon is, milyen sűrűn használjuk a biciklit.
Ugyanez a helyzet, amikor hidegebbre fordul az idő. A kerékpáros legnagyobb ellensége a hó, de amíg az idő teljesen rosszra nem fordul, és még járhatóak az utak, egy praktikusan összeállított ruházat még a fázósabb bringások számára is megfelelő komfortérzetet biztosít.
Az alábbi cikkünkben a legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze az átmeneti, illetve a hideg időben használt ruházatok jellemzőiről.
Egyre fontosabbá válik a réteges öltözködés, amint az idő kezd hűvösödni. Annál is inkább, mert még csípősebb az idő egy hajnali indulás idején, később pedig a kerékpáros egy nem megfelelően összeállított ruházatba nagyon könnyen beleizzadhat. Az aláöltözet biztosította komfortérzetnek ilyenkor vesszük nagy hasznát.
Egy sima sportos, netán hétköznapi ruházat, pamut póló kerékpározásra nem alkalmas, és ez minden évszakra igaz. Éppen emiatt a bringázáshoz kialakított ruházat speciális kialakítású, gyorsan szárad, és megfelelően szellőző anyagból készül. Komfortossá teszi a kerékpározást, de mivel a bőrrel közvetlenül érintkezik, szükség van egy olyan aláöltözetre, ami az izzadságot kivezetni képes, a testpárát, illetve a testhőt megfelelően szabályozza, és emellett még az érzékenyebb bőrt sem dörzsöli ki – ami, még ha nedves is marad az intenzív igénybevétel következtében, a ruházat képes melegen tartani a testet, az átfázás lehetőségét kiküszöbölendő.
Akár sportolás, akár mindennapi közlekedés céljából kerékpározott már valaki nyáron, egy idő után biztosan elkezdett érlelődni benne a gondolat, hogy mi lenne, ha ezt az élvezetes tevékenységet az év minden évszakában végezhetné.
A gondolatat megszületése után valószínűleg az első adandó alkalommal szétnézett a szekrényben a ruhák között, hogy a nagy valószínűséggel csupa nyári, de legalább kerékpáros ruházatát a hidegebb időkre mivel tudná kiegészíteni.
A nyári kerékpározások alkalmával hamar megtapasztalhatja mindenki, hogy a nyári melegben a kerékpáros ruházat milyen jól kivezeti a párát, és milyen gyorsan is szárad.
Hűvösebb időre gondolva azonban a melegítőnadrágot, és annak fölsőjét elővenni szekrényből rossz ötlet lenne, mert ezek a ruhadarabok az egyéb sportfoglalkozások előtti és utáni testhőmérséklet fenntartására használatosak. Kerékpározás közben ugyanúgy viselkednek, akár a nagymama által kötött pulóverek: a magukba szívott a nedvességet magukban is tartják.
Amennyiben a kerékpáros hűvös időben nem szeretne megfázni, thermo kerékpáros mezt kell beszereznie.
Mivel ezek a mezek többféle árkategóriában és kialakításban léteznek, ennek köszönhetően mindenki megtalálhatja a pénztárcájának és hidegtűrő képességének megfelelő ruhadarabot.
A thermo kerékpáros mezek legalapvetőbb változata
Vastagabb anyagból készült, legtöbb esetben polár derék és nyakrésszel bővített, végig cipzáros, hosszú ujjú kerékpáros mez, mely az őszi és tavaszi, de akár hűvösebb nyári éjszakákra is tökéletes választás.
Ezekkel a thermo kerékpáros mezekkel a réteges öltözködés elvét követve elég sokáig lehet kerékpározni szárazabb őszi, vagy tavaszi hűvös napokon.
Drágább árkategóriájú thermo kerékpáros mezek
Esős, szeles időben már a drágább, szél- és/vagy vízálló membránnal ellátott thermo kerékpáros mezre lehet szükségünk.
A lélegző, de szél- és vízálló anyagok alapja egy többrétegű laminált membránszerkezet, melyen kismillió apró nyílás van kialakítva. Ezeken a réseken a nagyméretű vízcseppek nem tudnak áthatolni, csak a testpárát engedik át, mivel az sokkal kisebb részecskeméretű. Szintén megállítja a levegő áramlását, amint a levegőmolekula megpróbál a membrán útvesztőin átjutni, ennek köszönhetően a széltől is hatékony védelmet biztosít.
A szeles és esős idő ellen bevetett thermo kerékpáros mezek illeszkedése tökéletesen kifejlesztett: testhezálló szabásának köszönhetően a szél nem kap be alá, nem csúszik fel, és mind a gallér résznél, mind a csuklóknál hatékony védelmet képes nyújtani. Illeszkedését azonban kerékpáros testhelyzetre találták ki, így a vásárlás alkalmával is érdemes abban a pózban kipróbálnunk.
1. Ezeket a thermo kerékpáros mezeket a kevésbé fázós kerékpárosok már a téli mínuszokban is kényelmesen tudják használni, egy alapváltozattal kiegészítve, és természetesen egy megfelelő nyári mezzel, így akár -5 fokig is kényelmes tekerést biztosít.
2. Megfelelő aláöltözettel a fázósabb, hidegre érzékenyebb városi közlekedők és sportolók is egészítsék ki mindenképpen a ruhatárukat, mert a megfelelő testhőmérséklet biztosítására egy jól kiválasztott thermo kerékpáros mez és az alatta levő plusz réteg is kevésnek bizonyulhat. Viszont plusz egy réteg felvételével a pára elvezetésén inkább rontunk, mint segítünk.
Városi bringásoknak szánt thermo kerékpáros mezek
A thermo kerékpáros mezeket a városban közlekedő kerékpárosok is bátran kereshetik, mivel megfelelő szabású és kialakítású mezeket az ő felhasználási területeikre is készítenek. A sportolóknak szánt szűkebb ruhadarabokkal ellentétben ezek a thermo kerékpáros mezek picit bővebb szabásúak, a derékrésznél hosszabbak, hogy tökéletes legyen az átlag kerékpáros testalkatára is.
A praktikusság és kombinálhatóság elvét követve egyes típusai a gallér cipzáros zsebéből elővehető kapucnival is rendelkeznek, azokra a kerékpárosokra is gondolva, akik hétköznapi viseletként, vagy a kerékpárjukat hátrahagyva (sisakjukat levéve) is szeretnének az esőtől védve lenni.
Hosszabb hajú hölgyek és urak esetén ezek a típusok különösen praktikusak, akiknek kevés védelmet nyújt a sisakra húzható esővédő huzat.
A thermo kerékpáros mezek tisztítása
A thermo kerékpáros mezeket mindig speciális, technikai ruházat számára kifejlesztett mosószerrel mossuk! Előfordulnak olyan modellek, amelyek gépben is moshatók, ami azoknak lehet fontos, akiknek sűrűn kell tisztítani a mindennapos viselés miatt. Ám léteznek olyan típusok is, amiknek az anyagát az általános mosószer csak roncsolja (főként a centrifuga), így ezeket maximum 30 fokon, csak kézzel szabad tisztítani.